Najlepsze systemy magazynowania energii – Victron Energy

13 maj 2023 | Janek z Bisona

Każda branża ma lidera, za którym gonią inni. Sytuacja ma się podobnie wśród systemów magazynowania energii. Z tą różnicą, że jej lider jest w tym wyścigu od 50 lat i właściwie zniknął z zasięgu wzroku konkurencji. W tym artykule opowiemy o najlepszych rozwiązaniach do magazynowania energii – Victron Energy.

O czym dokładnie jest artykuł?

Poniższy artykuł jest trzecim z serii poświęconej przechowywaniu energii.

W pierwszym artykule staraliśmy się umożliwić wejście w temat osobom zupełnie z nim niezaznajomionym. Jednocześnie przestrzegaliśmy przed najczęściej manipulowanymi informacjami. Link znajdziecie tutaj.

W drugim opowiedzieliśmy o podstawowych kryteriach doboru systemu. Przedstawiliśmy kluczowe aspekty doboru rozwiązania do swoich potrzeb. Zaproponowaliśmy również to co warto przygotować do rozmów z kompetentnym wykonawcą. Odnośnik do niego jest tutaj.

W artykule, który czytacie, opowiadamy o niepodważalnym liderze wśród rozwiązań magazynujących energię:

O marce Victron Energy

Victron Energy spotkać możecie w wielu branżach: żegludze, paliwach kopalnych, infrastrukturze krytycznej czy branży budowlanej. Co łączy te obszary? Zapotrzebowanie na energię bez udziału sieci energetycznej.

Ta Niderlandzka marka specjalizująca się w projektowaniu i produkcji systemów zasilanych bateriami ma niemal 50-letnią historię. Z małej firmy powstałej w latach 70’ ubiegłego wieku rozrosła się do globalnej organizacji oferującej ponad niemal 1000 różnych produktów.

Victron produkuje rozwiązania sprofilowane na budownictwo mieszkalne, zapewnienie energii sieciom komunikacyjnym, żaglówki, jachty, łodzie podwodne, platformy wiertnicze, pogotowie ratunkowe czy transport chłodniczy. To znaczy, że ich rozwiązania muszą być wyjątkowo niezawodne, uniwersalne, elastyczne i modułowe, aby w tak różnych zastosowaniach spełniały swoje zadanie. Tak też jest w rzeczywistości, o czym wielokrotnie wspominać będziemy w dalszej części tekstu.

Zalety rozwiązań

W Bison Energy podkreślamy, że jesteśmy na rynku od jego początku, a nawet wcześniej. Doświadczenie w branży działa również na korzyść w przypadku znajomości produktów Victron Energy. Przez lata ta niderlandzka firma wypracowała sobie szereg przewag rynkowych nad konkurencją. Specjalnie dla Was przeanalizowaliśmy i opisaliśmy 9 z nich.

1. Czas pokazał, że jest bezpieczny

Długa obecność na rynku urządzeń Victron realnie weryfikuje ich jakość od kilkudziesięciu lat. Komponenty substytucyjne innych marek także działają, ale są z nami znacznie krócej. Doświadczenia zbierane przez producenta oraz użytkowników przez lata testów w prawdziwych warunkach są nie do zastąpienia przez żadne laboratorium badawcze.

2. Można go rozbudowywać niemal dowolnie

Modułowa konstrukcja rozwiązania pozwala niemal dowolnie rozbudowywać instalację o inteligentne rozwiązania, dodatkowe generatory energii lub skalować instalację z powodu nowych urządzeń zwiększających pobór prądu. Architektura technologii pochodzącej od Victron Energy jest złożona, ale dzięki temu bardzo elastyczna.

3. Zapewnia stabilność budynku przy utracie zasilania z sieci

Przejście na zasilanie awaryjne (backup) w systemach magazynowania energii Victron zajmuje 20 milisekund. To mniej niż granica standardu UPS, która wynosi 30 milisekund. Ani Ty, ani Twoje urządzenia działające na prąd nie odczują tego przejścia i zachowają stabilność działania. Konkurencja Victrona w większości przypadków przełącza się na inny tryb w około minutę.

4. Pasuje do każdej instalacji

Systemy omawianej marki sprawdzają się we współpracy ze wszystkim instalacjami. Victron jest elastyczny względem tego jak wykonana została Twoja instalacja. Można go również dopasować do istniejącej instalacji solarnej – bez konieczności wymiany falownika! Dlatego jest to tak dobre rozwiązanie dla rynku retrofit (rozbudowa istniejących instalacji).

5. Pasuje do konkurencji

Victron Energy może współpracować z falownikami solarnymi innych marek. To bardzo ważne dla klientów, którzy już posiadają systemy fotowoltaiczne i chcą zwiększyć ich funkcjonalność przez doposażenie o magazyn energii lub zasilanie awaryjne. W portfolio Bison Energy mamy systemy, które doskonale współpracują z falownikami takich marek jak Fronius, czy SolarEdge.  

6. Można z niego zrobić mikro off-grid 

Stosując backup jednofazowy i dokonując zmiany w rozdzielni (przeniesienie krytycznych urządzeń na jedną fazę) relatywnie niewielkim nakładem pracy można zabezpieczyć urządzenia, które musimy mieć zasilane w trybie ciągłym –  nawet w trakcie awarii sieci dystrybucyjnej.

7. Będzie działał latami

Systemy zasilane energią z baterii to kluczowa działalność Victrona. Ta marka posiada duży dział R&D, który stale pracuje nad udoskonaleniami ich systemów. Ponadto udostępnia wyjątkowo bogaty program szkoleń, dzięki czemu Twój instalator będzie zawsze na czasie. 

8. Wywiązuje się z obietnicy “premium”

Omawiana marka w swoim DNA wpisane ma zapewnienie zasilania w każdej sytuacji – niezależnie czy to tylko back-up, czy off-grid. Żaden konkurent promowany obecnie na rynku solarnym nie zaczynał od tej gałęzi branży efektywności energetycznej, a jedynie dołączył ją do istniejącej oferty fotowoltaicznej. To zupełnie inny kierunek rozwoju.

9. Jest doskonałym rozwiązaniem dla biznesu

Modułowość Victrona ułatwia skalowanie rozwiązania adekwatnie do wielkości instalacji. Nie wymaga “zmiany półki produktowej” ani wielu sprzętów peryferyjnych, aby zamiast 5kW obsłużyć 50 kW, a zamiast 50 kW działać na 100kW. 

Powyższe przewagi przygotowaliśmy w formie, która będzie jasno obrazować korzyści klienta końcowego. Gdybyśmy mieli zagłębić się w techniczne szczegóły – byłoby tego więcej. Detale rozwiązań Victron decydujące o przewadze mają swoją drugą stronę – nie pomagają mu w popularyzacji. O tym dowiecie się z kolejnej części artykułu.

Czemu nie widać lidera?

Wymieniliśmy już wiele zalet Victrona, a nawet kilkukrotnie podkreślaliśmy znaczącą przewagę nad konkurencją. Dlaczego zatem – skoro to Victron jest liderem niezawodnym od lat – to inne marki są bardziej widoczne?

Chciałoby się powiedzieć – bo marketing. Po części jest to prawda, ponieważ Victron nie promuje się bezpośrednio przed oczami klienta końcowego. Wydaje nam się jednak, że nawet gdyby tak było, to przed popularyzacją tego rozwiązania blokuje go… mała liczba specjalistów od tej technologii. Dlaczego stosunkowo niewielka liczba instalatorów “podejmuje się Victrona”? 

Powodem niskiej znajomości niderlandzkiej marki wśród klientów końcowych są wyzwania, które Victron rzuca swoim potencjalnym instalatorom:

  • daje ogromne możliwości jako modułowy system, ale jednocześnie zwiększa liczbę newralgicznych punktów, w których zawieźć może niedoświadczony instalator
  • wymaga od instalatora pracy na samej instalacji elektrycznej klienta, jak i oprogramowaniu urządzenia – sprawdź nasze realizacje
  • może wymagać mało ryzykownych (gdy dobrze wykonane), ale skomplikowanych dla niedoświadczonego elektryka, modyfikacji w rozdzielnicy klienta
  • nie umożliwia gotowych rozwiązań typu “plug&play”
  • konieczne jest wykonanie dodatkowej projektowej i instalacyjnej pracy, aby ograniczyć skalę rozwiązania i dopasować do konkretnych potrzeb klienta, stąd tak ważne jest poznanie oczekiwań i określenie wartości granicznych
  • wymaga powdrożeniowej opieki instalatora (przynajmniej w celu nadzoru poprawności działania i kontroli parametrów przy różnych stanach systemu)
  • należy go skonfigurować wstępnie przed instalacją i uruchomieniem u klienta
  • wymaga zaawansowanego doradztwa od instalatora w celu doboru odpowiedniego rozwiązania (więcej w tekście tutaj)
  • wysoce wskazane jest wykonanie rzetelnej dokumentacji instalacji po zakończeniu prac. Bez niej jakiekolwiek interwencje – przy takim poziomie złożoności systemu – są niemożliwe do podjęcia

Polski rynek użytkowników systemów magazynowania energii jest gotowy na rozwiązania omawianego producenta. Czy na popularyzację takich urządzeń potrzeba czasu? Chyba nie o to chodzi. Potrzeba tutaj rozwoju instalatorstwa w najwyższych standardach i rzetelnej pracy od źródeł (sic!). Wierzymy jednak, że wymiana doświadczeń na rynku wykonawców, zwiększająca się świadomość nabywców oraz rosnące wymagania klientów końcowych będą to powodować – stopniowo, ale trwale.

Podsumowanie

Victron Energy jest wiodącą marką wśród tych, których używamy do instalacji systemów magazynowania energii u naszych klientów. Tym artykułem staraliśmy się przedstawić obiektywne i racjonalne argumenty, które za tym przemawiają.

Im bardziej dany system jest elastyczny, tym więcej elementów posiada. Tym samym im więcej elementów w danym systemie, tym więcej miejsc, w których coś może pójść “nie tak”. Im więcej miejsc, w których coś może się nie udać, tym więcej wiedzy potrzeba, żeby nad tym zapanować. Im więcej wiedzy potrzeba, tym chętniej Bison Energy w to wchodzi.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat systemów magazynowania energii lub konkretnie technologii Victron – skontaktujcie się z nami. Instalatorzy w najwyższym standardzie doradzą Wam, zaprojektują i wykonają rozwiązanie, które pomoże Wam czerpać maksimum z autokonsumpcji energii, zapewni backup w razie blackoutu i zwiększy Waszą codzienną efektywność energetyczną. Doradzimy również, czy rozbudowę systemu o rozwiązania Victron Energy można dotować z nowej edycji programu „Mój prąd 5.0” – o który piszemy tutaj.