Jak dobrać magazyn energii do budynku? – wszystko, co powinieneś wiedzieć

05 gru 2022 | Janek z Bisona

W ostatnim czasie wiele mówi się o bezpieczeństwie energetycznym w skali makro. Prąd jest coraz droższy (piszemy o tym tutaj) oraz może zacząć go brakować – na to nie mamy większego wpływu. W skali mikro jednak możemy zabezpieczyć te obszary sami. Z tego artykułu dowiecie się na co zwrócić uwagę przy wyborze systemów magazynowania energii, które pomagają chronić nasze budynki przed blackoutem, a portfel przed podwyżkami.

O czym dokładnie jest artykuł?

Poniższy artykuł jest drugim z serii poświęconej tematowi gromadzenia energii. W poprzednim tekście (dostępnym tutaj) opisaliśmy historię systemów przechowywania energii, wprowadziliśmy najważniejsze definicje oraz przedstawiliśmy najpopularniejsze mity z nimi związane. 

Poza tym zaprezentowaliśmy główne zastosowania tych rozwiązań. Naturalną kontynuacją jest przedstawienie perspektywy klienta. W poniższym artykule pomożemy Wam przygotować się do wyboru systemu magazynowania energii:

  • Zaczniemy od tego dlaczego tak ważne jest odpowiednie dobranie systemu magazynowania energii do budynku;
  • Następnie przedstawimy kluczowe zagadnienia, które omawiamy z naszymi klientami, gdy dobieramy dla nich odpowiedni system;
  • Na koniec, ale jeszcze przed podsumowaniem, odpowiemy na 3 najczęstsze pytania, które zadajecie na początku rozmów o magazynach.

W ostatnim artykule z serii przyjrzymy się bliżej marce Victron Energy. Komponenty tego producenta są wszechstronne, niezawodne, ale jednocześnie wymagające* – dlatego warto przybliżyć je potencjalnym nabywcom w rzetelny i przystępny sposób.

Tymczasem skupmy się na tym, co powinien wiedzieć klient przystępując do doboru magazynu energii do swoich potrzeb. 

*W Bison Energy współpracujemy z wieloma producentami urządzeń do przetwarzania i magazynowania energii. Są to – poza wspomnianym Victronem – Fronius, SolarEdge i SMA. Znamy też portfolio produktowe Sungrow i Goodwee. Poszczególne technologie pochodzące od różnych producentów testujemy i weryfikujemy pod wieloma aspektami. Na dziś jednak za najbardziej wszechstronne i niezawodne wskazujemy przede wszystkim produkty wspomnianego producenta – Victron Energy.

Dlaczego to ważne?

Dobrze dobrany system magazynowania energii jest: efektywny, jego żywotność zgodna z gwarancją producenta, a inwestycja naszego klienta zgodna z planem. Z premedytacją używamy długiego określenia “systemy magazynowania energii”, ponieważ jest to rozwiązanie, które należy dobrać i skonfigurować, aby spełniało swoją rolę. Co zatem daje odpowiednie dopasowanie systemu magazynowania energii do potrzeb klienta:

  • efektywne działanie – łatwo stwierdzić, że coś w całości nie działa. Trudniej jednak określić czy system magazynowania energii wykorzystuje maksimum swojego potencjału. Niedociągnięcia uwidaczniają się na rachunkach za prąd (źle skalkulowana autokonsumpcja) lub gdy podczas awarii sieci dystrybucyjnej nasz budynek nie funkcjonuje w takim zakresie jak zakładaliśmy.
  • bezpieczny sprzęt – odbiorniki wrażliwe na zaniki zasilania w połączeniu z systemem backup (zasilanie awaryjne) o długim czasie “zmiany trybu” to gorsze działanie pierwszych z wymienionych. Dobranie niewystarczającego magazynu skróci jego żywotność względem deklarowanej przez producenta. Cykle ładowania można w dużym uproszczeniu porównywać do tych znanych z telefonu czy laptopa.
  • planowy przebieg inwestycji – system magazynowania energii to złożona instalacja, która może znacząco ingerować w istniejącą instalację elektryczną. Jego komponenty mogą spełniać wiele złożonych funkcji. Dobra konfiguracja pozwoli im osiągnąć maksimum potencjału, a inwestorowi czerpać pełnię korzyści – również, a może przede wszystkim – niepoliczalnych, jak poczucie bezpieczeństwa.

Odpowiedni dobór systemu magazynowania energii to bezpieczeństwo budynku, jego użytkowników i portfela inwestora. Od czego zatem zacząć?

Kluczowe zagadnienia przy wyborze 

Najważniejsze kwestie, które powinien uwzględnić nabywca posegmentowaliśmy za pomocą pytań. Przy każdym z nich tłumaczymy dlaczego warto pochylić się nad danym obszarem.

1. W jakim celu chcę magazynować energię?

Przed podjęciem tematu inwestycji należy zastanowić się w jaki sposób wykorzystam zgromadzoną energię. 

Jeżeli planujesz rozwiązanie w celu autokonsumpcji, rzetelny wykonawca dobierze sprzęt do wielkości Twojej nadprodukcji. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się przed blackoutem, dodatkowo uwzględni zapotrzebowanie energetyczne sprzętu, z którego chcesz korzystać w czasie pozbawionym zasilania z sieci zewnętrznej.

Dzięki temu realnie oszczędzisz pieniądze i zagwarantujesz bezpieczeństwo sprzętu: zarówno magazynującego, jaki i korzystającego z magazynu.

2. Na jaką skalę inwestycji jestem gotowy?

Mowa tutaj oczywiście o budżecie, który chcesz przeznaczyć na inwestycję, ale również o skali przebudowy istniejącej instalacji, na którą możesz sobie pozwolić. 

Jeśli w którymś z tych obszarów powstaną ograniczenia, to odpowiedni doradca powinien zasugerować Ci rozwiązanie, które ze 100% pewnością zaspokoi mniejszy zakres Twoich potrzeb, zamiast obiecywać korzyści, co do których nie możesz mieć pewności.

Przygotowanie się w tym obszarze pozwoli Wam dobrać rozwiązania optymalne, jak na przykład przebudowa istniejącej rozdzielni i zabezpieczenie krytycznych obszarów Twojego budynku.

3. Na jaką inwestycję pozwala moja instalacja fotowoltaiczna?

Do rozmowy przygotuj dane dotyczące mocy Twojej instalacji, takie jak: producent i model falownika, zużycie i nadprodukcja prądu w ciągu doby i roku.

Dobry specjalista od magazynowania energii dobierze nowy sprzęt do maksymalnych możliwości Twojej istniejącej instalacji i/lub zasugeruje dodatkowy sprzęt krytyczny dla współpracy fotowoltaiki z systemami magazynowania (np. dodatkowy licznik energii).

Wspomniane dane są konieczne dla doboru systemu, który zrealizuje założone cele, zapewni optymalną pracę i wydłuży żywotność. Bez tych danych nie da się dobrać odpowiedniego rozwiązania.

4. Jak korzystam i chcę korzystać z energii? 

Krytyczną kwestią przy doborze systemu magazynowania energii jest to, jakie obciążenia generujesz na co dzień w swojej instalacji i jakie będziesz wytwarzał, gdy zabraknie prądu.

Najlepiej gdyby specjalista od rozwiązań gromadzących energię pojawił się w Twoim budynku i omówił to, z jakiego sprzętu korzystasz na co dzień, a z jakiego chciałbyś przy “braku sieci”. Powinien przyjrzeć się Twojej rozdzielnicy głównej, aby ustalić jej szczegóły technicznie.

Dzięki temu autokonsumpcja będzie działać zgodnie z prognozami, a gdy wyłączą prąd Twoje krytyczne urządzenia będą na chodzie przez taki czas, jaki założyliście przy doborze systemu.

5. Czy mam miejsce na to rozwiązanie?

Instalacja magazynowania energii to dodatkowe falowniki i szafa z bateriami, które muszą stać wewnątrz budynku. Przy takiej przebudowie wymagany będzie dostęp do Wewnętrznej Linii Zasilającej (WLZ).

Kompetentny instalator powinien omówić z Tobą infrastrukturę proponowanego systemu “z natury” na miejscu inwestycji. Plany budynku i posesji są pomocne, należy jednak dokonać oględzin w terenie, aby instalacja przebiegła zgodnie z projektem rozwiązania.

Odpowiedzenie na wspomniane 5 pytań i świadomość ich istotności znacznie zwiększą prawdopodobieństwo szybkiego i właściwego doboru rozwiązania dla osób zainteresowanych magazynowaniem energii. 

3 najczęstsze pytania klientów

Poza odpowiedziami na pytania, które warto zadać sobie przed poszukiwaniem najlepszego rozwiązania magazynowania energii, pragniemy przybliżyć te dylematy, które najczęściej słyszymy od klientów w formie dylematu:

1. Jak długo będę mógł działać na zasilaniu “na baterii”?

Tak długo, jak potrzebujemy. Po stronie popytu na energię istotne jest obciążenie, a po stronie podaży wielkość i liczba baterii. Wynikowo w dobrze dobranym systemie długość jego czasu pracy ogranicza tylko budżet, który przeznaczymy na baterie. Dlatego warto zastanowić się, czy w razie awarii zasilania sieci zewnętrznej musimy, czy tylko chcemy korzystać z klimatyzacji, pompy ciepła, kuchenki elektrycznej, jacuzzi czy ogrzewania podłogowego.

2. Czy przy awarii sieci będę ładował baterię z fotowoltaiki?

Tak, o ile odpowiednio dobierzemy sprzęt. Dokładniej chodzi o to, aby przy trójfazowym falowniku solarnym podłączyć magazyn energii, na każdą z faz tak, aby falownik solarny nie wyłączył się w trybie pracy wyspowej i dalej przetwarzał słońce w prąd, przekazując go do magazynu.

3. Jak szybko trwa przełączenie w tryb zasilania awaryjnego?

Liderem tej szybkości są systemy marki Victron Energy, gdzie przełączenie na tryb off-grid (wyspowy) następuje w standardzie UPS (do 30 milisekund). To zabezpiecza urządzenia przed spadkiem napięcia powodującym ich wyłączenie. 

Rozwiązania innych producentów mogą wydłużyć ten czas do kilkudziesięciu sekund, co wiąże się z tym, że użytkowany sprzęt wyłączy się z powodu braku zasilania. I po przejściu systemu w tryb pracy awaryjnej – urządzenia uruchomią się ponownie. 

Podsumowanie

Odpowiadając na tytułowe pytanie o najważniejsze kwestie przy doborze magazynu energii powinniśmy zadać sobie 5 wspomnianych w artykule pytań. Dotyczą one:

  • przeznaczenia naszego systemu magazynowania energii;
  • oczekiwanego działania podczas blackoutu lub w trakcie autokonsumpcji;
  • planowanej skali inwestycji;
  • detali istniejącej instalacji elektrycznej.

O ile pierwsze trzy aspekty pozostają decyzją klienta, o tyle odpowiednie dostosowanie instalacji elektrycznej, zaplanowanie przebudowy rozdzielni lub dodanie do niej zaawansowanego systemu magazynowania energii wymaga już wysokich kompetencji w instalatorstwie. Ingerencja w zasilanie domu to duża odpowiedzialność i wysokie ryzyko nieefektywnego lub awaryjnego działania. W systemach o takim stopniu zaawansowania decydują detale.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam dobrać najlepsze rozwiązanie do Waszych potrzeb, a z pewnością ułatwi rozmowę z potencjalnymi wykonawcami. W Bison Energy naszą wiedzę popieramy doświadczeniem w realizacjach. Dlatego jeśli szukacie rzetelnych instalatorów obeznanych w instalacjach na najbardziej wymagającym sprzęcie – skontaktujcie się z nami. Od początku istnienia naszej branży gwarantujemy instalatorstwo w najwyższym standardzie.