Mój Prąd 5.0 – zasady i wysokość wsparcia

23 kwi 2023 | Tomasz z Bisona

Informujemy, że z powodu wyczerpania się środków przewidzianych na wypłatę dofinansowania -nabór wniosków w programie „Mój Prąd 5.0” został zamknięty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie kolejnego (szóstego) naboru.

Poniższy tekst archiwalny dotyczy naboru, który został zakończony.

_____

Rusza kolejna edycja rządowego programu wsparcia dla inwestycji w fotowoltaikę i inne urządzenia zwiększające efektywność energetyczną (Mój Prąd 5.0). Informowaliśmy Was rzetelnie o szczegółach dofinansowań poprzednich edycji programów (tutaj). W dzisiejszym artykule piszemy o aktualnych warunkach i wysokości wsparcia oraz wyjaśniamy kto może się o ubiegać o dotację z programu Mój Prąd 5.0.

W tegoroczny Światowy Dzień Ziemi – tj. 22 kwietnia 2023 roku – uruchomiony został nabór do programu Mój Prąd 5.0 (MP5), czyli wsparcia finansowego dla działań przyczyniających się do transformacji energetycznej. Poza stale obowiązującą ulgą termomodernizacyjną oraz programem „Czyste powietrze” obywatele naszego kraju – dzięki omawianemu programowi dotacji – mogą liczyć na pomoc finansową w inwestycji w fotowoltaikę, systemy magazynowania energii, magazyny ciepła i od teraz również pompy ciepła.

Mój Prąd 5.0 to ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze nie przygotowali swoich gospodarstw domowych na wzrost cen energii. Warto tu przypomnieć, że rządowa tarcza, która „zamraża ceny energii” została uchwalona jedynie dla roku 2023. Zasady jej działania są proste – do 2000 kWh gospodarstwa domowe mają zagwarantowaną stałą cenę energii, jednak zużycie powyżej tej wartości będzie się odbywało już zgodnie z nowymi – wyższymi taryfami zakupowymi. Inwestycja w fotowoltaikę to poza samą oszczędnością w konsumpcji energii najlepsza metoda na przygotowanie się do nieuniknionych wzrostów cen energii elektrycznej.

W poniższym artykule informujemy kto i na jakich zasadach może starać się o wsparcie.

Co znajdziesz w artykule?

1. Nowości w programie Mój Prąd 5.0
2. Opis uprawnionych do dotacji
3. Wysokość dotacji
4. Dodatkowe warunki
5. Podsumowanie

Co nowego w 5. edycji programu Mój Prąd?

Na początek wymieńmy nowe obszary dotacji:

1. Pompy ciepła – do tej pory nie wspierany obszar w ramach programu Mój Prąd;
2. Kolektory słoneczne – wsparcie dla inwestycji w technologię służącą przede wszystkim do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) – wciąż ciesząca się popularnością szczególnie w domkach letniskowych;
3. Zmiana systemu rozliczania – prosumenci, którzy korzystali już z dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną będą mogli uzyskać bonifikatę za przejście na system rozliczania energii elektrycznej w formie net-billingu.

Co szczególnie zadowala w najnowszym programie wsparcia to fakt, że poszerza on również obszar o energetykę cieplną zasilaną prądem. Takie wsparcie przybliża każdemu gospodarstwu możliwość zwiększenia własnej niezależności energetycznej. To szczególnie ważne dla podniesienia poczucia bezpieczeństwa właścicieli nieruchomości.

Kto może liczyć na wsparcie w ramach programu Mój Prąd 5.0?

Poniżej przedstawiamy kto może liczyć na wsparcie. Wyszczególnia się 3 grupy uprawnionych do uzyskania grantu z programu Mój Prąd 5.0:

1. Pierwsza grupa grantobiorców – rozliczają się w net-billingu i jeszcze nie korzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej;
2. Druga grupa grantobiorców – rozliczają się w net-meteringu (opusty) i jeszcze nie korzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej; pod warunkiem przejścia na system net-billingu;
3. Trzecia grupa grantobiorców – rozliczają się w net-meteringu (opusty) i korzystali już z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej; pod warunkiem przejścia na system net-billingu.

Osoby nie posiadające jeszcze instalacji po podłączeniu jej będą rozliczać się w net-billingu, więc tym samym należą do pierwszej grupy grantobiorców.

Jakiej wysokości przewidziano wsparcie?

Obecnie można otrzymać nawet 58 000 złotych dotacji łącznie w ramach programu Mój Prąd 5.0. To najwyższe do tej pory wsparcie w ramach pięciu edycji tego programu. Aby określić jaką kwotę dofinansowania możemy dostać musimy najpierw sprecyzować do której grupy beneficjentów należymy, a następnie policzyć jakie urządzenia planujemy zainstalować. Poniżej upraszczamy tę kalkulację.

Grupy beneficjentów

PIERWSZA ORAZ DRUGA GRUPA GRANTOBIORCÓW OTRZYMA:

— za instalację fotowoltaiczną bez dodatkowych elementów – 6 000 złotych
— za instalację fotowoltaiczną z dodatkowymi elementami 7 000 złotych

Dodatkowe elementy można zainstalować i dofinansować niezależnie od dopłaty za fotowoltaikę. Są to:

 • magazyn ciepła lub pompa ciepła
  • magazyn ciepła do 5 000 złotych
  • gruntowa pompa ciepła (grunt/woda, woda/woda) do 28 500 złotych
  • pompa ciepła (powietrze/woda o podwyższonej klasie efekt. energ.) do 19 400 złotych
  • pompa ciepła (powietrze/woda) do 12 600 złotych
  • pompa ciepła (powietrze/powietrze) do 4 400 złotych
 • magazyn energii elektrycznej – do 16 000 złotych
 • kolektory słoneczne – do 3 500 złotych
 • sterowanie i zarządzanie energią z fotowoltaiki (HEMS/EMS) – do 3 000 złotych

TRZECIA GRUPA GRANTOBIORCÓW OTRZYMA:

— za rozbudowę instalacji fotowoltaicznej o dodatkowe elementy oraz przejście na net-billingdo 3 000 złotych

Dodatkowe elementy można zainstalować i dofinansować niezależnie od dopłaty za przejście na inny system rozliczania. Są to:

 • magazyn ciepła lub pompa ciepła
  • magazyn ciepła do 5 000 złotych
  • gruntowa pompa ciepła (grunt/woda, woda/woda) do 28 500 złotych
  • pompa ciepła (powietrze/woda o podwyższonej klasie efekt. energ.) do 19 400 złotych
  • pompa ciepła (powietrze/woda) do 12 600 złotych
  • pompa ciepła (powietrze/powietrze) do 4 400 złotych
 • magazyn energii elektrycznej – do 16 000 złotych
 • kolektory słoneczne – do 3 500 złotych
 • sterowanie i zarządzanie energią z fotowoltaiki (HEMS/EMS) – do 3 000 złotych

Czy coś jeszcze?

Jeśli kwalifikujemy się do programu Mój Prąd 5.0 wg powyższych kryteriów nie warto zwlekać, jednak przedtem należy upewnić się, że spełniamy jeszcze dodatkowe warunki:

— do dotacji kwalifikują się koszty poniesione od 1 lutego 2020 roku;
— kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych.

Podsumowanie

Podsumowując – Mój Prąd 5.0 to największe wsparcie dla naszych obywateli w transformacji energetycznej dotychczas. W największym stopniu program pomoże ludziom, którzy chcą zwiększać swoją efektywność energetyczną w szerokim zakresie. Na najwyższą dotację mogą liczyć prosumenci najbardziej rozbudowujący swoje systemy.

Potrzebujesz rzetelnych informacji albo wspólnej analizy Twojej inwestycji? Pomożemy Ci w tym: napisz lub zadzwoń do Bison Energy. Nie przegap tego momentu – ten program wsparcia obiektywnie w odczuwalnym stopniu ułatwia inwestycję w bezpieczeństwo Twojego portfela, budynku i jego mieszkańców.