Nowy rok rozpoczyna się bardzo obiecująco dla rozwoju OZE w Polsce. Po programach wsparcia dla prosumentów indywidualnych (więcej tutaj) i zapowiedzi dofinansowań prosumentów lokatorskich (więcej tutaj) pora na kolejny sektor odbiorców. Z tego artykułu dowiecie się na jakie dotacje na fotowoltaikę dla rolników można liczyć w 2023 r.
Od kilku miesięcy dostajemy pytania od inwestorów w sektorze rolniczym odnośnie nowego programu „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. Nabór wniosków o dofinansowanie zostanie ogłoszony jeszcze w styczniu tego roku przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
W Bison Energy wiemy, że o powodzeniu każdej inwestycji decydują detale, dlatego dokładnie przeanalizowaliśmy dla Was znane obecnie warunki programu. Skontaktowaliśmy się też bezpośrednio z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ARiMR, aby rozwiać wątpliwości, które pojawiły się po lekturze ogólnodostępnych materiałów.
Według informacji otrzymanej z ARiMR nabór wniosków w tym obszarze prowadzony będzie “w terminie od dnia 31 stycznia 2023 r. do dnia 1 marca 2023 r.” – czyli czasu jest niewiele.
Czego dowiecie się z tego artykułu:
W tym artykule zebraliśmy informacje o tym, jak rolnicy mogą zwiększyć opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w 2023 roku:
- Co objęte będzie wsparciem z ARiMR?
- Kto może ubiegać się o pomoc?
- Jakie są zasady uzyskania dotacji dla rolników?
Co objęte będzie wsparciem z ARiMR?
Ostateczny zakres i wysokość wsparcia w ramach omawianego programu są zależne od kilku czynników. Przede wszystkim maksymalna kwota dofinansowania na jedno gospodarstwo rolne to 150.000 zł i do takiego wsparcia kwalifikują się:
- Zakup oraz budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW zintegrowanej z magazynem energii i systemem inteligentnego zarządzania energią
- Przygotowanie dokumentacji technicznej instalacji
- Zakup pompy ciepła zintegrowanej z instalacją fotowoltaiczną
- Inne koszty niezbędne do przeprowadzenia całego procesu inwestycyjnego oraz późniejszej eksploatacji całego systemu
Kto może ubiegać się o wsparcie?
Ze środków z nowego obszaru Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) – „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” będą mogli skorzystać właściciele gospodarstw rolnych prowadzący zarobkową działalność rolniczą.
Skala działalności wpływa na potencjalną skalę wsparcia w następujący sposób:
- młodzi rolnicy i inwestycje zbiorowe – 60% kosztów kwalifikowalnych inwestycji;
- pozostali rolnicy – minimalnie 30% a maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych.
Jakie są zasady uzyskania dotacji na fotowoltaikę dla rolników?
Dofinansowanie na uruchomienie instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych będzie pochodzić ze środków Unii Europejskiej. Oznacza to, że aby je otrzymać, należy spełnić szereg warunków. Zebraliśmy je dla Was poniżej.
Wsparcie tylko z magazynem energii
Jak udało nam się potwierdzić bezpośrednio w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi środki z nowego wsparcia muszą być wykorzystane na budowę instalacji fotowoltaicznej razem z obowiązkowym magazynem energii oraz dopełniającymi cały ten system urządzeniami do zarządzania produkowaną ze słońca energią. Co więcej – według szczegółowych informacji przekazanych Bison Energy przez resort rolnictwa – warunki dofinansowania będą zakładały budowę magazynu energii o pojemności (kWh) nie mniejszej niż połowa mocy instalacji fotowoltaicznej (kW). To zastrzeżenie jest szczególnie ważne dla inwestorów.
Warunek właściwego doboru mocy
Pomimo że program „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” pozwala na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp, to dobór mocy właściwej instalacji (z magazynem energii) dla konkretnego gospodarstwa rolnego musi wynikać ze zużycia energii elektrycznej z ostatnich 12 miesięcy (zużycie ustalane na podstawie archiwalnych faktur za energię). Z korzyścią dla inwestora jest znalezienie wykonawcy, który ma świadomość takich szczegółów programu wsparcia. I będzie potrafił sporządzić prawidłowy bilans energetyczny.
Przeznaczenie instalacji
Inwestycja ma wspierać korzystanie z instalacji fotowoltaicznej, magazynowanie energii oraz wykorzystywanie jej na potrzeby gospodarstwa. Przepisy doprecyzowują jednak także sytuację, w której energia wytworzona w instalacji fotowoltaicznej będzie wykorzystywana również w budynkach mieszkalnych stanowiących część gospodarstwa. Dlatego warto przeanalizować wraz z doświadczonym wykonawcą sytuacje niejednoznaczne w tym obszarze.
Rzetelny projekt
Wsparcie obejmuje instalacje na określonych pokryciach dachów oraz rodzajach gruntów. Właściwe zaplanowanie miejsca instalacji pomoże w sprawnym pozyskaniu środków. Sam projekt również powinien być sporządzony przez certyfikowanego instalatora i zawierać, m.in. plan zabudowy gospodarstwa, a także parametry techniczne zamontowanych urządzeń.
Jeżeli rozważacie inwestycję w tym obszarze i pojawiają się dodatkowe pytania – skontaktujcie się z nami lub odwiedźcie naszą siedzibę. Nasi pracownicy odpowiedzą na wszelkie pytania i doradzą jak działać, aby skorzystać z programu i obniżyć koszty inwestycji, która to obniży koszty stałe, podniesie wartość nieruchomości i zwiększy efektywność energetyczną gospodarstwa. Co w dobie rosnących kosztów energii jednocześnie zwiększy konkurencyjność gospodarstwa rolnego.
Podsumowanie
Jeszcze w tym miesiącu rolnicy poznają szczegółowe zasady programu „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. Nabór wniosków będzie trwał jedynie miesiąc, stąd bardzo ważne będzie rzetelne przygotowanie się do przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że wspierane w tym programie rozwiązania to kompletny system, o którego poprawnym działaniu decydują detale. Dlatego dobrze znaleźć sprawdzonego partnera, który nie tylko dobrze wykona zlecone zadania, ale pomoże zmaksymalizować korzyści z inwestycji, jak i samego programu wsparcia.
W Bison Energy jesteśmy specjalistami od kompleksowego wsparcia pod jednym dachem. Jeśli chcesz wspomóc się naszą rzetelną wiedzą, my chętnie się nią podzielimy. Zadzwoń do nas lub odwiedź nasze biuro w podwarszawskich Trojanach.
Post scriptum
Czujemy się w reporterskim obowiązku poinformowania, że w ostatnich dniach przedstawiciele rządu wspominali o uruchomieniu nowego programu wsparcia “Energia dla wsi”, który między innymi podmiotami kierowany jest również do rolników. Pomimo tego, z premedytacją nie wspominaliśmy o nim powyżej z uwagi na fakt, że “Energia dla wsi” dotuje głównie biogazownie, a w mniejszym stopniu magazyny energii, za to w obszarze fotowoltaiki udziela już jedynie pożyczki, nie: dotacji.
Sprawdź nasze przykładowe realizacje dla rolników, którzy już korzystają z własnej zielonej energii: