UWAGA: Program Mój prąd 4.0 został zamknięty – sprawdź szczegóły programu 5.0!
Polscy prosumenci od lat mogą liczyć na wsparcie finansowe od naszego państwa w działaniach, które przyczyniają się do transformacji energetycznej. Poza stale obowiązującą ulgą termomodernizacyjną właśnie teraz rusza kolejna edycja bezzwrotnej dotacji “Mój Prąd 4.0”. Program rozpoczął się 15 kwietnia 2022 i będzie trwał do końca 2022. W tym artykule informujemy kto i na jakich zasadach może starać się o to wsparcie.
Kolejna edycja programu dotacji
To już czwarty nabór wniosków w popularnym programie „Mój Prąd” prowadzonym przez NFOŚiGW. Rozbudowanymi celami tegorocznego programu są:
- zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych,
- wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie,
- zwiększenie efektywności zarządzania energią.
Pula środków wskazana w regulaminie wynosi 855 000 000 złotych. Dla porządku warto dodać, że w poprzednich latach środki, które zabezpieczono na potrzeby programu, wynosiły 1 800 000 000 złotych. Niezobowiązujące wypowiedzi polityków i osób zaangażowanych w uruchomienie programu mówią o tym, że pula będzie powiększana. Zalecamy jednak, aby nie zwlekać z realizacją planowanych inwestycji.
Poszerzony zakres dotacji
Dofinansowaniem “Mój Prąd 4.0” standardowo objęte są mikroinstalacje fotowoltaiczne osób fizycznych. W tym roku jednak dofinansowane będą również inwestycje w magazynowanie energii elektrycznej, magazyny ciepła oraz inteligentny system zarządzania energią. Program „Mój Prąd 4.0” nadal będzie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Aby skorzystać z dotacji należy złożyć wniosek drogą elektroniczną przez generator dostępny na stronie NFOŚiGW. To nic skomplikowanego, ale w razie jakichkolwiek wątpliwości nasze biuro obsługi jest zawsze gotowe do pomocy naszym Klientom.
Kwoty dofinansowania
Łącznie można otrzymać nawet 20 500 złotych. Szczegółowe kwoty dofinansowania wyglądają następująco:
- instalacja fotowoltaiczna bez dodatkowych elementów – do 4 000 złotych
- instalacja fotowoltaiczna z dodatkowymi elementami – do 5 000 złotych
- dodatkowe elementy:
- magazyn ciepła – do 5 000 złotych
- magazyn energii elektrycznej – do 7 500 złotych
- sterowanie i zarządzanie energią z fotowoltaiki (HEMS/EMS) – do 3 000 złotych
Dodatkowe warunki otrzymania dofinansowania:
- do dotacji kwalifikują się koszty poniesione od 1 lutego 2020 roku
- dofinansowanie obejmuje tylko prosumentów rozliczających prąd w systemie net-billing (nowy sposób rozliczeń wprowadzony od 1 kwietnia 2022)
- osoby rozliczające się w systemie net-metering (w tym beneficjenci poprzednich edycji “Mój Prąd”) mogą skorzystać z dofinansowań na określonych warunkach pod warunkiem przejścia na system rozliczenia net-billing
- kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych
- do dotacji na HEMS/EMS konieczne jest zainstalowanie magazynu ciepła lub magazynu energii
Co to jest HEMS/EMS?
- HEMS, czyli „home energy management system” to system zarządzania energią w budynku – jego zadaniem jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej oraz ciepła.
- EMS, czyli „energy management system” to system zarządzania energią pozyskaną z mikroinstalacji fotowoltaicznej. System ten umożliwia inteligentne sterowanie przepływem energii pozyskanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej pomiędzy bieżącym zużyciem, magazynem energii elektrycznej lub magazynem ciepła – według ustalonych priorytetów.
Kto ile dostanie?
Poniżej przedstawiamy na jakie dotacje mogą liczyć prosumenci. Opis przygotowaliśmy w formie 3 możliwych scenariuszy. W ten sposób każdemu łatwiej będzie zidentyfikować się z opisywaną sytuacją.
Przykład 1: Nie mam jeszcze fotowoltaiki
Jeżeli nie masz jeszcze fotowoltaiki, to sytuacja jest najmniej skomplikowana:
- Za inwestycję w samą instalację możesz otrzymać 4 000 złotych bezzwrotnej dotacji.
- Możesz też zdecydować się na bardziej rozbudowany system – np. poszerzony o magazyn energii. Wtedy program „Mój Prąd 4.0“ zwiększa bezzwrotną dotację do 5 000 złotych za instalację oraz dodatkowo umożliwia pomoc w wysokości 7 500 za magazynowanie energii. Otrzymasz w sumie 12 500 złotych wsparcia.
- Jeśli Twój system rozbudujesz również o magazyn ciepła, to otrzymasz kolejne 5 000 złotych, co daje sumę 17 500 złotych wsparcia do całej inwestycji.
- To nie koniec, bo w swoim systemie możesz zainstalować urządzenie do zarządzania zużyciem energii, za które otrzymasz 3 000 złotych. Do tej dotacji konieczne jest posiadanie magazynu energii i/lub ciepła. Finalnie całość dofinansowania do Twojego systemu może zatem wynieść nawet do 20 500 złotych.
Jedyne o czym musisz pamiętać, to fakt, że dofinansowanie (4 000 / 10 000 / 12 500 / 17 500 / 20 500) nie może przekroczyć 50% kwalifikowanych kosztów.
Przykład 2: Mam fotowoltaikę i korzystałem z „Mojego Prądu“
Jeżeli masz fotowoltaikę i korzystałeś już z dotacji we wcześniejszych edycjach programu, to nadal możesz ubiegać się o wsparcie:
- Musisz rozbudować system – np. o magazyn energii. Wtedy program „Mój Prąd 4.0“ umożliwia dotację za istniejącą instalację do 2 000 złotych oraz dodatkowo wsparcie w wysokości 7 500 za magazynowanie energii. W sumie otrzymasz 9 500 złotych wsparcia.
- Jeśli Twój system rozbudujesz również o magazyn ciepła, to otrzymasz kolejne 5 000 złotych, co daje sumę 14 500 złotych wsparcia do całej inwestycji.
- Rozwijając swój system o urządzenie do zarządzania zużyciem energii otrzymasz kolejne 3 000 złotych. Do tej dotacji konieczne jest zdecydowanie się na magazyn energii i/lub ciepła. Finalnie całość dofinansowania do Twojego systemu może zatem wynieść nawet do 17 500 złotych.
W tym scenariuszu musisz pamiętać o trzech rzeczach:
- Warunkiem koniecznym jest przejście na system rozliczania net-billing
- Instalacja musiała powstać po 1 lutego 2020
- Dofinansowanie (2 000 / 7 000 / 9 500 / 14 500 / 17 500) nie może przekroczyć 50% kwalifikowanych kosztów
Przykład 3: Mam fotowoltaikę i nie korzystałem z dotacji „Mój Prąd“
Jeżeli masz fotowoltaikę i nie korzystałeś z “Mojego Prądu”, to możesz ubiegać się o takie samo wsparcie jak osoba bez fotowoltaiki:
- Za istniejącą instalację otrzymasz 4 000 złotych bezzwrotnej dotacji.
- Jeśli zdecydujesz się ją rozbudować – np. o poszerzony o magazyn energii, to program „Mój Prąd 4.0“ zwiększa bezzwrotną dotację do 5 000 złotych za istniejącą instalację oraz dodatkowo umożliwia pomoc w wysokości 7 500 za magazynowanie energii. Otrzymasz w sumie 12 500 złotych.
- Jeśli system rozbudujesz również o magazyn ciepła, to otrzymasz kolejne 5 000 złotych, co daje sumę 17 500 złotych.
- W swoim systemie możesz zainstalować urządzenie do zarządzania zużyciem energii, za które otrzymasz 3 000 złotych, jeśli obecną instalację rozbudowałeś o magazyn energii i/lub ciepła. Finalnie całość dofinansowania do Twojego systemu może zatem wynieść nawet do 20 500 złotych.
W tym scenariuszu musisz pamiętać o trzech warunkach:
- Warunkiem koniecznym jest przejście na system rozliczania net-billing
- Instalacja musiała powstać po 1 lutego 2020
- Dofinansowanie (2 000 / 7 000 / 9 500 / 14 500 / 17 500) nie może przekroczyć 50% kwalifikowanych kosztów
Dla jeszcze większego ułatwienia wszystkie 3 opisane powyżej scenariusze przedstawiliśmy na rysunku.
Jak nietrudno zauważyć na największą pomoc mogą liczyć prosumenci, którzy najbardziej rozbudowują swoje systemy. Odczytujemy to jako zachętę dla prosumentów, aby korzystali z rozwiązań, które umożliwiają autokonsumpcję oraz zwiększają niezależność energetyczną gospodarstw domowych.
W Bison Energy pomagamy osobom prywatnym i firmom zwiększać efektywność energetyczną. Cieszymy się, że nasi Klienci mogą podjąć się tego ze wsparciem naszego państwa. Transformacja energetyczna to zmiana ku bezpieczniejszej, tańszej i mądrzejszej energii przyszłości.
Jeżeli chcesz być częścią tej zmiany i skorzystać z nowej edycji rządowego programu “Mój prąd” to skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy wszystkie interesujące Cię szczegóły i dostosujemy dostępne rozwiązania do Twoich potrzeb.