Im trudniej, tym lepiej – kompleksowa współpraca z generalnym wykonawcą Budimex S.A.
18 cze 2025 | Kasia z Bisona
„Firma Bison Energy została wybrana dlatego, że posiada w swoich referencjach tego typu realizacje, proponuje pełny pakiet usług projektowo-realizacyjnych, a także posiada kadrę, z którą można być w stałym kontakcie i wymieniać się doświadczeniami już na etapie projektowania.„
Grzegorz Chudzik, Kierownik Kontraktu Budimex S.A.
Poszczególne oddziały Instytutu przez lata funkcjonowały w kilku odrębnych budynkach, w dwóch miejscowościach – Olsztynie i Białymstoku. Celem konsolidacji struktury badawczej Instytutu i ułatwienia transferu wiedzy zdecydowano o wybudowaniu nowej siedziby. Mieścić się w niej będzie Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia. Obiekt współfinansowany ze środków unijnych powstał w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo – Technologicznego.
Co stanowiło wyzwanie w tym przypadku?
Długoterminowa współpraca z generalnym wykonawcą i udział w realizacji inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” w koordynacji z projektantami innych branż,
Konieczność wypełnienia wymogów projektu funkcjonalno-użytkowego (PFU) szczegółowo opisującego przedmiot zamówienia w porozumieniu ze zmianami projektowymi,
Wieloetapowy proces rozciągnięty w czasie – całość procesu trwała niemal 2 lata,
Wielokrotne zmiany koncepcji i związana z tym konieczność wdrażania zmian w projekcie systemu fotowoltaicznego,
Zaawansowany technologicznie budynek, w którym znaczna część infrastruktury technicznej jest wyprowadzona na dach,
Konieczność dostosowania standardów bezpieczeństwa pracy (BHP) na linii podwykonawca – generalny wykonawca, zgodnie z wytycznymi Budimex S.A.
III. ROZWIĄZANIE
Przetarg na budowę nowej siedziby Instytutu wygrała spółka Budimex S.A. To firma budowlana działająca od ponad 56 lat w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej.
W budynku oprócz standardowych instalacji zaplanowano również instalację Odnawialnego Źródła Energii (OZE). Zostaliśmy zaproszeni do udziału w tej inwestycji jako podwykonawca odpowiedzialny za projekt i realizację instalacji fotowoltaicznej.
Zaangażowanie od początku projektu
Prace w tym przypadku rozpoczęliśmy już na etapie wstępnych ustaleń i powstawania samej koncepcji budynku. Zdecydowanie nie jest to standard w branży OZE. Dało nam to możliwość ścisłej współpracy z generalnym wykonawcą i tym samym doradzania swoim doświadczeniem na każdym z etapów inwestycji. W końcowym efekcie przyniosło to nie tylko wymierne korzyści, ale również oszczędności.
Współpraca z Budimex S.A. na etapie wykonawczym
Na etapie realizacji inwestycji współpracowaliśmy także z kierownikiem prac budowlanych generalnego wykonawcy koordynując harmonogram postępu robót. Dostosowaliśmy metodę wykonania prac i montaż poszczególnych komponentów – konstrukcji, modułów, tras kablowych, infrastruktury elektrycznej, etc. – do innych prac realizowanych na obiekcie. W pełnej zgodzie i porozumieniu z kierownikiem projektu. Dało to możliwość nie tylko optymalizacji kosztów instalacji na etapie wykonawczym, ale także wygodę i komfort w tworzeniu harmonogramu robót dla całego obiektu.
Bezpieczeństwo jako priorytet
Wysokie wymogi generalnego wykonawcy dotyczące bezpieczeństwa mogliśmy bez problemu spełnić dzięki własnym wysokim standardom w tym zakresie. Nie bez znaczenia jest także obecność ekspertki do spraw BHP w strukturze organizacyjnej naszej firmy, która wdrożyła wymogi generalnego wykonawcy dotyczące bezpieczeństwa. Przygotowała także kompleksową dokumentację dotyczą BHP, zweryfikowaną i pozytywnie zaopiniowaną przez zewnętrznych inspektorów.
„Każdy generalny wykonawca ma swoje wewnętrzne wymogi BHP, do których Bison Energy dostosowuje się. Jest to dla nas dosyć proste, gdyż sami posiadamy wewnętrzne, wysokie standardy bezpieczeństwa. O tym, że wdrożone w firmie procedury działają dobrze świadczy fakt, że nasze projekty przebiegają bezwypadkowo.”
Edyta Saks, Specjalistka ds. BHP, Bison Energy Sp. z o.o.
IV. REZULTAT
W rezultacie bardzo zaawansowany technologicznie obiekt Instytutu został wyposażony w instalację o mocy 99,82 [kWp] umiejscowioną na dachu budynku.
217 modułów CORAB S.A. Encore EC460M-10-120S, 2 falowniki Sungrow SG50CX-P2, system montażowy CORAB S.A.
Instytut PAN w Olsztynie dzięki instalacji fotowoltaicznej ma szansę znacząco obniżyć koszty utrzymania budynku. Produkowaną energię zużywać będzie bezpośrednio na zasilanie pomieszczeń naukowo-badawczych oraz części administracyjnej swojej nowej siedziby.
To idealny przykład lokalnej konsumpcji energii ze źródeł rozproszonych.
„Dzięki wzorowej współpracy na linii zamawiający -wykonawca, a także wykonawca i jego podwykonawcy możemy cieszyć się tym wspaniałym obiektem. Miejmy nadzieję, a ja jestem wręcz pewien, że przysłuży się on nauce nie tylko w regionie, ale również w Polsce i w całej Europie.”
Michał Żurek, Zastępca Dyrektora ds. ogólnych Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszego zespołu również Twoja firma może zwiększyć swoją efektywność energetyczną i generować oszczędności – ZAMÓW BEZPŁATNĄ WYCENĘ
Jesteś zainteresowany? Potrzebujesz wsparcia ekspertów? Skorzystaj z tego formularza - odpowiemy tego samego dnia
Dziękujemy za kontakt!
Z pewnością nasi eksperci lada moment zajmą się Twoją sprawą. Zazwyczaj odpowiadamy jeszcze tego samego dnia roboczego. Jeśli Twoja sprawa jest kierowania precyzyjnie do danej osoby – poszukaj jej na stronie kontakt. Znajdziesz tam też bezpośrednie dane kontaktowe.