„Modernizacja instalacji fotowoltaicznej na elewacji budynku naszego wydziału była projektem złożonym i wymagającym kompleksowego podejścia. Dzięki wykorzystaniu istniejącej konstrukcji i współpracy z doświadczoną firmą instalacyjną, udało się nam zwiększyć efektywność systemu, jednocześnie minimalizując koszty.”
dr inż. Błażej Smoliński, Kierownik Działu Administracyjnego Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej
I. KLIENT
Politechnika Warszawska to jedna z największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Od momentu swojego powstania w 1915 roku kształci wybitnych inżynierów, naukowców i specjalistów w różnych dziedzinach nauki. Na uczelnię składa się 20 wydziałów o zróżnicowanej specjalizacji.
Gmach Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska powstał w roku 1976. Budynek posiada bryłę w kształcie litery “L” z dwoma skrzydłami – południowym i zachodnim. Wyższe skrzydło zachodnie posiada 10 kondygnacji naziemnych, niższe południowe ma 7 kondygnacji.

Budynek Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
II. WYZWANIE
Inwestor posiadał już 17-letnią instalację fotowoltaiczną zlokalizowaną na południowej elewacji budynku na kondygnacjach 5, 6 i 7 Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej 20. Rozpisano postępowanie przetargowe na wykonanie przebudowy i modernizacji systemu w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Co stanowiło wyzwanie w tym przypadku?
- Przygotowanie kompleksowej oferty w odpowiedzi na złożone zapytanie ofertowe,
- Ustalenie faktycznego stanu systemów zrealizowanych na obiekcie zarówno od strony technicznej, jak i formalnej,
- Realizacja projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Demontaż i modernizacja istniejącej instalacji fotowoltaicznej wraz z przekazaniem do recyklingu zdemontowanych komponentów,
- Badanie wytrzymałości istniejącej konstrukcji wraz z analizą dostosowania elementów już istniejących do potrzeb planowanej modernizacji,
- Prace instalacyjne wykonywane na pionowej elewacji budynku pomiędzy najwyższymi kondygnacjami południowego skrzydła obiektu,
- Dostosowanie systemu do wymagań postawionych przez zamawiającego – w tym wykonanie elementów dodatkowych, takich jak szafa sterująca, czy stacja pogodowa, etc..
III. ROZWIĄZANIE
W drodze postępowania ofertowego zostaliśmy wybrani do realizacji projektu, który zwyczajowo przeprowadziliśmy etapowo, zgodnie z przyjętymi standardami i ustalonymi procedurami.
Weryfikacja konstrukcji
W tym przypadku postawiliśmy na daleko posuniętą skrupulatność i dokładne sprawdzenie istniejących konstrukcji wsporczych i pośrednich, pozostałych po demontażu modułów, tak, aby możliwe było ich bezpieczne wykorzystanie na potrzeby montażu nowoprojektowanej instalacji.
W celu weryfikacji istniejących kotew oraz zamocowań wykonano odkrywki miejsc kotwienia do muru i badania in-situ ich nośności. Obliczenia sił w kotwach przeprowadzono za pomocą programu Hilti Profis Anchor.

Badanie wykazało, że wszystkie badane kotwy nie uległy zniszczeniu przy obciążeniu siłą wyrywającą o wartości 3,5 kN. Dodatkowo dwie kotwy poddano próbie wyciągania. Jedno z mocowań uległo zniszczeniu przy obciążeniu siłą wyrywającą o wartości 7,0 kN, drugie mocowanie przy obciążeniu siłą wyrywającą o wartości 7,0 kN pozostałe nienaruszone.

Powyższe działania dały nam pewność, że możliwe jest wykorzystanie dotychczasowej konstrukcji do montażu nowych modułów. Na podstawie raportu z badań opracowaliśmy projekt konstrukcyjny dla nowych rozwiązań, który pozwolił na przystąpienie do dalszych prac.
Recykling modułów fotowoltaicznych
Zdemontowane moduły fotowoltaiczne, zgodnie z życzeniem inwestora, poddano recyklingowi w firmie specjalizującej się w tym zakresie, co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem.
Tu warto zwrócić uwagę na powielany mit, że modułów fotowoltaicznych nie można lub nie opłaca się poddać recyklingowi. Obecnie z modułów z powodzeniem odzyskuje się frakcje szkła, aluminium, krzemu, miedzi i tworzyw sztucznych, zdatnych do użycia w wielu gałęziach przemysłu. Dzisiejsza technologia sprawia, że nawet 90-95% masy modułów PV nadaje się do ponownego wykorzystania.
Równie często pojawia się obawa przed wysokimi kosztami takiego recyklingu. Ten mit również obalamy – koszt utylizacji w dużej mierze zależy od masy, a średnie ceny kształtują się na poziomie około 1,5 zł za kilogram. W pełnym aspekcie należy również uwzględnić przy tym koszty transportu oraz demontażu. Wydatek poniesiony na recykling jest ponoszony jednorazowo, co w cyklu życia produktu planowanego do funkcjonowania przez co najmniej ćwierć wieku jest kosztem marginalnym. Z uwagi na rosnącą wartość kruszców wykorzystywanych do produkcji modułów – coraz więcej podmiotów deklaruje, że recykling modułów fotowoltaicznych będzie odbywał się nieodpłatnie.
IV. REZULTAT
Projekt zrealizowano z uwzględnieniem wymagań postawionych w programie funkcjonalno-użytkowym (PFU) przedmiotu zamówienia, a także zgodnie z dokumentacją projektową, obowiązującymi przepisami i normami polskimi oraz wymogami UE. Wszystkie prace wykonano także przed założonymi w harmonogramie terminami.

Finalnie w ramach zleconej modernizacji wykonaliśmy dla Politechniki Warszawskiej dwie mikroinstalacje o łącznej mocy 51,60 [kWp]. Systemy zostały zlokalizowane na południowej elewacji gmachu Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.
Pracownicy Politechniki zostali także przeszkoleni z obsługi mikroinstalacji fotowoltaicznych, ich monitoringu oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa, co zostało potwierdzone stosownymi protokołami.

120 szt. modułów fotowoltaicznych firmy Selfa GE S.A., model SV108M3.4 430W wraz z optymalizatorami mocy SolarEdge, 2 szt. inwerter fotowoltaiczny SolarEdge, model SE20K.
Politechnika Warszawska dzięki zmodernizowanej instalacji fotowoltaicznej będzie nadal obniżać koszty utrzymania budynku, ale od teraz będzie to robić znacznie efektywniej. Jednocześnie wykorzystanie dotychczasowych mocowań pozwoliło na znaczne ograniczenie kosztów modernizacji instalacji co wpisuje się w ideę upcyklingu.
„Z uwagi na skomplikowane zapytanie ofertowe dotyczące realizacji projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj” niewiele firm było w stanie przystąpić do postępowania. Bison Energy przygotowało kompleksową ofertę spełniającą wysokie wymagania inwestora i z powodzeniem zrealizowało ten wymagający projekt. Projekt, który w praktyce połączył w sobie dwie współczesne idee dbania o środowisko – nie tylko recykling, ale również upcykling.”
Michał Szewczyk, Prezes Zarządu Bison Energy koordynujący omawiany wyżej projekt.
Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszego zespołu również Twoja firma może zwiększyć swoją efektywność energetyczną i generować oszczędności > ZAMÓW BEZPŁATNĄ WYCENĘ