Program „Moje Ciepło” to obok „Mojego Prądu” jedna z najbardziej popularnych inicjatyw Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Celem programu, który ruszył w roku 2022, jest wspieranie gospodarstw domowych w korzystaniu z ekologicznych źródeł energii. Dofinansowanie ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, jak również promowanie bardziej energooszczędnych technologii grzewczych wśród właścicieli nowych budynków mieszkalnych w kraju.
W poniższym tekście szczegółowo omówimy założenia programu, zakres rzeczowy dofinansowania i jego beneficjentów. Wyjaśnimy także, jakie formalności czekają zainteresowanych programem oraz jak złożyć wniosek.
Z artykułu dowiesz się:
- Na czym polega program?
- Dlaczego warto?
- Kto może skorzystać z dofinansowania?
- Ile można otrzymać?
- Na co przeznaczone są środki?
- Pozostałe warunki programu
- Niezbędne dokumenty
- Częste pytania i wątpliwości
Założenia programu
Głównym założeniem programu Moje Ciepło jest wspieranie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych oraz będących jeszcze w budowie domach. Tak jak w Moim Prądzie (tu więcej o tym programie), w tym przypadku także finansowane są zadania już zakończone.
Budżet programu to 600 mln zł. NFOŚiGW dopuszcza możliwość zwiększenia go, jeżeli udostępnione środki zaczną się wyczerpywać. Celem programu jest osiągnięcie ramowych założeń dotyczących klimatu i energetyki. Zarówno tych określonych na poziomie krajowym oraz długoterminowych – określonych w Porozumieniu Paryskim z 2015 r.
Dlaczego warto?
Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię z odnawialnych źródeł, takich jak powietrze, ziemia czy woda i przekształcają ją w energię cieplną, która jest wykorzystywania do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. Bez wątpienia ich największymi zaletami są ich ekologiczność, ekonomiczność i wielofunkcyjność.
Pompy ciepła nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, co sprawia, że są jednym z najczystszych sposobów ogrzewania budynków. Ich użytkowanie prowadzi do znaczących oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i energię. Dodatkowo pompy ciepła mogą zarówno ogrzewać, jak i chłodzić budynek, zapewniając mieszkańcom komfort przez cały rok.
W jednym z naszych artykułów na blogu znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące doboru odpowiedniej pompy ciepła. W tekście znajdziecie wskazówki jak dokonać wyboru urządzania z uwzględnieniem m.in. parametrów budynku, jego otoczenia oraz własnych oczekiwań i potrzeb.
Do kogo skierowany jest program
Program skierowany jest do inwestorów indywidualnych (osób fizycznych). Jego beneficjentów możemy podzielić na trzy grupy:
- osoba fizyczna będąca właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
- osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
- nabywca/odbiorca wskazany na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – w przypadku różnicy w osobie Wnioskodawcy a nabywcy/odbiorcy należy załączyć stosowne oświadczenie.
Nowy budynek mieszkalny – co przez to rozumiemy?
Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:
- nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) lub
- złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
Jaka jest wysokość dofinansowania?
Kwota uzależniona od rodzaju pompy ciepła
Formą wsparcia udzielanego w ramach tego programu jest dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od rodzaju zastosowanej pompy ciepła:
- w przypadku powietrznej pompy ciepła to maksymalnie 7 tys. zł;
- w przypadku gruntowej pompy ciepła to maksymalnie 21 tys. zł.
Karta Dużej Rodziny
Wysokość dofinansowania zależy również od posiadania przez wnioskodawcę Karty Dużej Rodziny. Jej posiadanie podwyższa poziom dotacji do 45 proc. wysokości kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi.
Brak kryterium dochodowego
Dofinansowanie z programu Moje Ciepło nie jest uzależnione, w odróżnieniu od Czystego Powietrza, od dochodów beneficjenta.
Rys. 2 Dofinansowanie w ramach programu
Rodzaje dofinansowywanych inwestycji
Współfinansowaniu inwestycji w ramach programu Moje Ciepło podlegają:
- gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55°C) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
- pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługującym cały budynek) z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ (dla klimatu umiarkowanego) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
- pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55°C) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
Co jeszcze jest istotne?
- dofinansowanie będzie udzielane na inwestycje zakończone przed dniem złożenia wniosku;
- dofinansowanie – tylko w formie refundacji po zakupie, montażu i uruchomieniu nowej pompy ciepła;
- w przypadku współwłasności budynku jednorodzinnego konieczne będzie załączenie zgody wszystkich współwłaścicieli budynku oraz złożenie oświadczenie o braku podwójnego finansowania;
- nie udziela się dofinansowania na inwestycje realizowane w budynkach wykorzystywanych sezonowo lub w budynkach gospodarczych;
- dofinansowanie nie może być udzielone na inwestycję sfinansowaną lub realizowaną z innych środków publicznych zagranicznych lub krajowych (za wyjątkiem ulgi termomodernizacyjnej – jeśli dotyczy);
- w przypadku, gdy działalność gospodarcza jest prowadzona na powierzchni przekraczającej o 20% powierzchni całkowitej budynku, inwestycja nie kwalifikuje się do dofinansowania;
- warunkiem udzielenia dofinansowania jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku tj. uzyskanie maksymalnej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP na poziomi maksymalnie 55 kWh/m2xrok (w pierwszym roku naboru było to maksymalnie 63 kWh/m2xrok). Wartość ta jest określona w projekcie budowlanym – w karcie charakterystyki budynku.
- konieczne jest przedstawienie potwierdzenia płatności (KP, DW, potwierdzenie przelewu), które będzie można jednoznacznie powiązać z fakturą lub należało będzie przedstawić oświadczenie wnioskodawcy/wystawcy faktury.
Rys. 1 Najważniejsze informacje dotyczące programu Moje Ciepło
Wniosek i załączniki
Wnioski przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej przez GWD (Generator Wniosków o Dofinansowanie). Wnioskodawca musi, w celu złożenia wniosku, posiadać profil zaufany.
Dokumenty dla programu Moje Ciepło
Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć stosowne załączniki (m.in. pozwolenie na budowę, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku czy potwierdzenie dokonania płatności). Pełną listę niezbędnych dokumentów, które należy załączyć do wniosku znajdziecie na stronie dotyczącej programu.
Proces składania wniosku i kompletowania dokumentów może wydawać się skomplikowany i pracochłonny, ale przy odpowiednim wsparciu wcale taki nie jest. Jeśli takie wsparcie jest Ci potrzebne – jesteśmy do dyspozycji.
Ile to trwa?
Od złożenia do zawarcia umowy o dofinansowaniu inwestycji może potrwać do 90 dni roboczych. Przy uwzględnieniu ewentualnej konieczności uzupełnienia wniosku – okres ten może wydłużyć się nawet do 110 dni.
Wątpliwości dotyczące programu Moje Ciepło
Poniżej znajdziecie odpowiedzi na kilka z najczęściej zadawanych pytań dotyczących programu.
Czy można łączyć program z ulgą termomodernizacyjną?
Z ulgi termomodernizacyjnej będzie mógł skorzystać jedynie beneficjent Programu, który poniósł koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła po oddaniu budynku jednorodzinnego do użytkowania, w przypadku gdy zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie złożono nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
Czy Moje Ciepło i Mój Prąd można łączyć?
Uczestnictwo w jednym programie nie wyklucza możliwości skorzystania z drugiego. Program Moje Ciepło i Mój Prąd można łączyć, ale dofinansowanie dotyczyć musi różnych elementów (tj. paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła).
Zgodnie z zapisem w regulaminie programu, że „dofinansowanie nie może być udzielone na inwestycję sfinansowaną lub realizowaną z innych środków publicznych (…)”, to po stronie wnioskodawcy leży obowiązek upewnienia się, że nie ubiega się o podwójne dofinansowanie.
W przypadku gdyby wnioskodawca chciał ubiegać się o dofinansowanie w obu programach, powinien pomniejszyć wartość kosztów kwalifikowanych o koszt bufora i kwotę taką wpisać we wniosku, a w kosztach całkowitych wpisać pełną kwotę. Istotne jest, aby składając wniosek o dofinansowanie na bufor jako magazyn ciepła w ramach programu „Mój Prąd”, wymienić go na fakturze jako odrębny element.
Więcej o łączeniu dofinansowania z programów znajdziecie tu.
A co z kominkiem?
Jednym z warunków przyznania dofinansowania w ramach programu jest brak w budynku mieszkalnym źródła ciepła na paliwo stałe.
Jeżeli w domu jest lub będzie kominek – otrzymanie dotacji jest możliwe pod warunkiem, że pełni on wyłącznie funkcję rekreacyjną albo ozdobną. Co znaczy, że nie da się w nim palić i tym samym rozprowadzać ciepła.
Na jakim druku protokół odbioru końcowego?
Protokół odbioru końcowego należy wystawić na druku opublikowanym prze NFOŚiGW i zawierać oświadczenia zarówno Wnioskodawcy jak i wykonawcy prac.
Odpowiedzi na inne najczęściej zadawane pytania znajdziecie na stronie dotyczącej programu Moje Ciepło.
Podsumowanie
Program Moje Ciepło to kolejna z inicjatyw polskiego rządu wpisująca się w szersze działania, mające na celu transformację energetyczną kraju. Jest to bez wątpienia cel tożsamy z naszą misją. Od czasu naszego powstania w 2013 roku, także działamy na rzecz tej przemiany. Dodatkowo naszymi ambicjami są niezmiennie: podnoszenie standardów wykonania w branży OZE oraz zwiększanie efektywności energetycznej u naszych klientów. Możliwość uzyskania nawet do 21 000 zł dofinansowania w ramach programu jest dla nich także niemałym wparciem finansowym.
Mamy nadzieję, że tekst ten pomoże Ci szczegółowo poznać wszystkie warunki dofinansowania i w pełni skorzystać ze wsparcia programu Moje Ciepło. A jeżeli chcesz być częścią transformacji energetycznej i potrzebujesz rzetelnego partnera do realizacji inwestycji – skontaktuj się z nami.