Przedsiębiorcy posiadający własne obiekty coraz mocniej odczuwają negatywne skutki rosnących cen energii dla firm. Dzisiaj przybliżamy jeden ze sposobów na ograniczenie tych efektów – zwiększenie niezależności energetycznej. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy, które potrzebne są do inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla firm, czyli energetycznych grup taryfowych C, B i A.
Niezależnie czy pracujesz dla firmy zainteresowanej takim ulokowaniem kapitału, czy jesteś jej właścicielem – czeka Cię proces poszukiwania odpowiedniego partnera do współpracy i przygotowanie inwestycji. W obu kwestiach wiedza praktyczna będzie pomocna w konstruowaniu pytań do oferentów oraz zbudowaniu listy oczekiwań wobec wykonawcy.
Dzięki lekturze tego artykułu przystąpisz do poszukiwania firmy wykonawczej ze znajomością tematu. A to umożliwi Ci lepszą ocenę propozycji, działań i deklaracji drugiej strony. Przekazana Ci wiedza uwzględniać będzie najnowszą aktualizację przepisów dotyczącą formalności potrzebnych do realizacji projektu.
O czym dokładnie jest artykuł?
Proces inwestycji w fotowoltaikę dla firm to złożony temat, ale można uprościć go do trzech najważniejszych kwestii przed podjęciem decyzji: planowany rozmiar inwestycji, potrzebne kompetencje i czas realizacji. Z odpowiednim partnerem opanowanie tych obszarów staje się nieskomplikowane. Dlatego pragniemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem na tyle, abyś sprawnie przeprowadził swoją firmę od konkursu ofert do wyboru najlepszej z nich.
W tym tekście omówimy w szczególności:
- Rozmiar inwestycji w fotowoltaikę i to w jaki sposób wpływa na złożoność realizacji
- Zespół ludzi i listę kompetencji, których będziesz potrzebował do realizacji projektu fotowoltaicznego
- Ramy czasowe procesu inwestycyjnego w instalację fotowoltaiczną dla firmy
- Kluczowe szczegóły dla powodzenia Twojej inwestycji
Rozmiar instalacji to punkt wyjścia
Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać przed rozpoczęciem poszukiwań ofert na fotowoltaikę dla firm jest: “ile energii potrzebuję wytworzyć?”. Zapotrzebowanie na energię obiektu jest głównym czynnikiem przyszłych oszczędności i zysków, ponieważ po instalacji fotowoltaiki energię nabytą zastąpisz (przynajmniej w części) energią, którą wyprodukujesz sam dla siebie.
Zapotrzebowanie na energię determinuje również złożoność formalną inwestycji, którą planujesz. To od mocy, czyli liczby zainstalowanych kW zależeć będą regulacje prawne, pod które będziesz podlegać. Zgodnie z obowiązującym prawem definiuje się 3 rozmiary instalacji – mikro, małe i farmy:
- mikroinstalacje to te, których moc nie przekracza 50 kW. Realizowane w uproszczonej procedurze – takiej samej jak instalacje dla osób prywatnych;
- małe instalacje to te, których moc zawiera się w przedziale pomiędzy 50 a 1 000 kW. Zrealizowanie takich instalacji jest znacznie bardziej wymagające. W obrębie małych instalacji od niedawna wyróżnia się dwie ścieżki procedur: dla mocy 50-150 kW i 150-1000 kW;
- farmy fotowoltaiczne to instalacje powyżej 1000 kW. Rządzą się one osobnymi regulacjami prawnymi, wymagają szeregu pozwoleń, etc. Są jednak inną formą inwestycji niż ta opisywana w tym tekście.
W Bison Energy jesteśmy ekspertami od instalacji dachowych do 1000 kW, które stanowią podstawowy zakres naszej codziennej pracy, dlatego w tym artykule skupiamy się przede wszystkim na dwóch pierwszych definicjach.
Opisując inwestycje w fotowoltaikę dla firm pomijamy mikroinstalacje (do 50 kW), które nie podlegają skomplikowanym procedurom prawnym i można je realizować bez czasochłonnej dokumentacji. Pomijamy również farmy fotowoltaiczne (od 1000 kW wzwyż), ponieważ z zasady są one nastawione na bezpośredni zysk ze sprzedaży prądu, nie: oszczędności przedsiębiorstwa wynikające z minimalizacji kosztów. I projekty te realizowane są przede wszystkim na gruntach.
W temacie fotowoltaiki dla firm najistotniejsze zatem będzie przygotowanie do inwestycji w małe instalacje w dwóch szczególnych sytuacjach: gdy moc systemu jest w zakresie 50-150 kW oraz 150-1000 kW.
Jakie zatem najważniejsze wymagania prawne ma instalacja o rozmiarze 50-150 kW, nazywana “małą instalacją”? Jest to wydanie warunków przyłączeniowych przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Dodatkowo do realizacji projektu na różnych etapach potrzebne będą:
- audyt i analiza istniejącej infrastruktury elektrycznej;
- koncepcja instalacji dostosowanej do obiektu ze schematem zasilania elektrycznego;
- ocena zgodności z miejscowym planem zagospodarowania;
- projekt wykonawczy instalacji;
- opinia konstruktorska dla instalacji dachowej;
- uzgodnienia z brokerem ubezpieczeniowym z uwagi na modyfikację aktywa firmowego, jakim jest budynek;
- uzgodnienia z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD).
A co w takim razie potrzebne będzie do realizacji małej instalacji w zakresie mocy 150-1000kW? Wszystko co w powyższym akapicie, a ponadto:
- projekt budowlany;
- uzyskanie pozwolenia na budowę;
- pełna procedura prowadzenia przedsięwzięcia budowlanego.
Widzimy zatem listę wymagań oraz szereg wynikających z tego formalności, które spełnić musi firma chcąca oszczędzać na prądzie w swoim budynku.
Tak złożony temat poza formalnościami wymaga też zespołowej realizacji, w której każdy z ludzi zaangażowanych w projekt jest specjalistą w swojej dziedzinie. Kogo zatem będziesz potrzebował do realizacji małej instalacji?
Potrzebujesz zespołu specjalistów
Każde z dodatkowych działań z poprzedniego rozdziału wymaga specjalisty, który je wykona, zweryfikuje i podpisze się pod odpowiednimi dokumentami. W związku z tym w trakcie przygotowania i samej inwestycji w fotowoltaikę dla firm potrzebować będziesz wielu różnych specjalistycznych kompetencji.
Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie firmy, która przeprowadzi Cię przez proces kompleksowo – od momentu złożenia zapytania po uruchomienie instalacji – zapewniając wsparcie w każdym z niezbędnych obszarów. Sugerujemy to rozwiązanie, ponieważ koordynacja zespołu o takiej różnorodności specjalności inaczej niż pod jednym dachem jest nie lada wyzwaniem, wymagającym kompleksowej wiedzy.
Jakich zatem specjalistów będziesz potrzebował do realizacji projektu?
- doradcę energetycznego potrafiącego oszacować Twoje zapotrzebowanie na energię wraz z profilem zużycia;
- doradcę energetycznego potrafiącego policzyć ile Twój budynek i jego infrastruktura może wytworzyć energii ze słońca;
- specjalistę, który będzie Cię reprezentował w kontaktach z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, Starostwem i wesprze w ewentualnych rozmowach z brokerem ubezpieczeniowym;
- opcjonalnie konstruktora, który określi możliwości nośne Twojego dachu na podstawie opracowanej koncepcji systemu fotowoltaicznego;
- inżynierów i projektantów, potrafiących stworzyć projekt bezpiecznej i wydajnej instalacji, która zostanie zintegrowana z posiadaną infrastrukturą energetyczną oraz otrzymanymi warunkami przyłączeniowymi;
- instalatorów potrafiących zrealizować to przedsięwzięcie zarówno technicznie, jak i logistycznie;
- specjalisty od formalności powykonawczych, potrzebnych do odbioru i uruchomienia instalacji.
Jak widzisz potrzebujesz szeregu ludzi o różnych kompetencjach z doświadczeniem na poziomie specjalisty lub starszego specjalisty. Ponadto – jak się już pewnie domyślasz – koordynacja takiego zespołu zajmuje sporo czasu. Nie trać go na “partnerów”, którzy nie są w stanie Cię w tym wyręczyć.
Proces jest długotrwały
Ostatnim ważnym czynnikiem inwestycji w fotowoltaikę dla firm jest czas. Mówimy dzisiaj o przedsięwzięciu, którego realizację powinniśmy rozpatrywać w skali 6-12 miesięcy. W tym okresie samo wykonanie instalacji to nikła i niejednokrotnie najsprawniejsza część projektu. Większość czasu poświęcić trzeba będzie na analizowanie tematu, zgłoszenia wniosków o pozwolenia, wydawanie warunków, prowadzenie ekspertyz czy projektowanie. Najprościej uchwycić to na rysunku takim, jak poniżej.
Wiesz już zatem, że w fotowoltaice dla firm kluczowy będzie rozmiar instalacji. Wytłumaczyliśmy Ci jaki zespół będzie potrzebny do Twojej realizacji. Przedstawiliśmy Ci “widełki” czasowe. Pora na szczegóły, które nierzadko decydują o powodzeniu realizacji.
Decydują detale
Fotowoltaika dla firm to inwestycja wymagająca wiedzy, doświadczenia i ludzi, a do tego skoordynowania ich w czasie. To jednocześnie – jak się pewnie domyślasz – wiele okazji do popełnienia drobnego błędu, który może mocno wpłynąć na efekt finalny projektu albo zaważyć na jego realizacji.
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kluczowe aspekty, którymi warto zaopiekować się w trosce o powodzenie inwestycji.
- Kompetentny wykonawca – czyli taki, który może potwierdzić:
- Realizowanie zadań “swoimi pracownikami” z zachowaniem procedur i standardów. Korzystanie z zespołu podwykonawców kończy się wolną i mało skuteczną realizacją inwestycji; utrudnioną komunikacją w trakcie i rozmyciem odpowiedzialności w razie niepowodzenia;
- Doświadczenie w pracy na instalacjach o mocy, której wielkość jest przynajmniej taka jak Twoja. Wraz z rozmiarem fotowoltaiki – poza wymaganiami prawnymi – wykładniczo wzrastają również wymagania logistyczne i instalatorskie;
- Wiedzę inżynierską swoich przedstawicieli. Przy inwestycji tego pokroju od samego początku (planowanie inwestycji, wstępne szacunki) potrzeba wiedzy technicznej, aby wykonywać wiarygodne prognozy czy realne kosztorysy.
- Pozorne oszczędności – czyli takie, które stanowią niski procent inwestycji, a generują wysokie ryzyko, takie jak:
- Zagrożenie budynku i pracowników przez brak certyfikatów bezpieczeństwa czy niski standard zabezpieczeń;
- Utrata stabilności działania przez brak obsługi gwarancyjnej w Polsce lub przynajmniej w Europie;
- Niższa od planowanej dochodowość inwestycji z powodu nieprzetestowanej jakości komponentów przez wykonawcę;
- Dodatkowe koszty przerastające inicjalną oszczędność z powodu niedoszacowania projektu lub potrzeby wykonania powtórnych prac projektowych.
O powodzeniu wielkich inwestycji nierzadko decydują detale. Zabezpiecz je i wykorzystaj potencjał małej instalacji fotowoltaicznej jako solidnej dźwigni dla Twojego biznesu.
Podsumowanie
Fotowoltaika dla firm to wymagający projekt. Dla wprawnego inwestora bardzo opłacalna – oferując pewną i szybką stopę zwrotu – jeśli jest sprawnie poprowadzona we współpracy z odpowiednim partnerem.
Dlatego jeśli szykujesz się do takiej inwestycji lub jesteś na etapie zbierania informacji w tym obszarze – skontaktuj się z nami lub odwiedź nasze biuro w Trojanach. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości, aby proces poszukiwania kontrahenta i doprowadzenia inwestycji do startu przebiegł sprawnie.
Pomoc i wyedukowanie Cię w tym obszarze leży również w naszym interesie – zbliża Cię do wyboru rzetelnego i doświadczonego wykonawcy. A takim kontrahentem jest Bison Energy – najlepszym, nie: największym. Czyli takim jakiego powinieneś szukać.