BisonLab – porównujemy moduły fotowoltaiczne – cz.2

03 paź 2021 | Bison Energy

Mamy dla Was kolejną porcję wyników porównawczych z pracy modułów fotowoltaicznych w warunkach polskich (województwo mazowieckie). Od stycznia 2021 w ramach projektu #BisonLab testujemy moduły fotowoltaiczne. Więcej o naszych badaniach do przeczytania w części 1 – opowiadamy tam co i w jaki sposób badamy, a także prezentujemy wyniki z okresu styczeń – kwiecień 2021.

Dziś prezentujemy wyniki z okresu styczeń – wrzesień 2021

Badany okres to pierwszy rok eksploatacji modułów, czyli czas w którym zgodnie z deklaracjami producentów możliwy jest największy spadek mocy względem wartości nominalnych. Dla przypomnienia każdy model modułu został zainstalowany w ilości trzech sztuk, a prezentowane dane są uśrednione dla danego modelu. Dzięki temu uzyski są zbliżone do rzeczywistej pracy systemów wyposażonych w jeden model konkretnego producenta.

Prezentowane poniżej wyniki obejmują okres od zimy do początku jesieni, czyli czas w którym moduły były narażone na zalegający śnieg, mróz, deszcz, wiosenne słońce, letnie upały oraz przelotne burze i drobne gradobicia. Na dziś w ocenie wizualnej moduły nie prezentują jakichkolwiek wad, uszczerbków, anomalii, skaz, ani nadmiernych zabrudzeń. Wszystkie moduły są zainstalowane na tej samej połaci dachu i pod takim samym kątem. Skrajne moduły z uwagi na lepszą cyrkulację powietrza mogą mieć korzystniejsze odprowadzenie ciepła – jednak nie zostało to (jeszcze) ujęte badaniami.

Poniżej przedstawiamy TOP5 z 13 testowanych modeli modułów fotowoltaicznych różnych producentów. W zestawieniu do analizy z systemu monitoringu SolaEdge wyeksportowaliśmy dzienne uzyski (Wh) dla poszczególnych modułów, uzyski zostały zsumowane dla okresu 01.01-30.09, a następnie przeliczone na 1 Wp względem mocy modułu. Otrzymane dane z trzech modułów danego modelu uśredniliśmy, aby zbliżyć je do rzeczywistych wartości osiąganych w systemach opartych o jednolite moduły fotowoltaiczne. W ten sposób otrzymaliśmy następujące wyniki:

TOP5: styczeń-wrzesień 2021

1. 1003,64 Wh/Wp – ZN Shine ZXM6-NHLD120-325/B
2. 995,66 Wh/Wp – Viessmann Vitovolt 300 M340
3. 979,72 Wh/Wp – LONGI Solar LR4-60HPH-370
4. 973,71 Wh/Wp –Selfa GE S.A. SV120M.3.2-370
5. 960,71 Wh/Wp – Winaico – WST-330M6
330

W odniesieniu do pierwszych danych z okresu zimowego, możemy zauważyć, że rozbieżności między pierwszym, a piątym miejscem wzrosły i mieszczą się obecnie w zakresie 5%. Co ciekawe pierwsze dwa miejsca pozostają bez zmian (ZN Shine i Viessmann), ale z minimalnie mniejszą różnicą. Natomiast miejsca 3 i 4 zamieniły się kolejnością (LONGI Solar i Selfa GE S.A.). Na 5 miejscu w obecnym zestawieniu uplasował się moduł firmy Winaico  z serii WST, który zastąpił wcześniejszą pozycję modułu Corab ENCOR w wersji czarnej (full black). Okres letni zgodnie z przewidywaniami obniżył wydajności modułów w wersjach całkowicie czarnych.

Obszerna analiza i omówienie technologii modułów z TOP5 zostanie opracowane przez #BisonLab po pełnym pierwszym roku pracy modułów.

Zapraszamy do śledzenia #BisonLab na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych! Wkrótce kolejne testy i porównania.