Dynamiczny rozwój rynku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) i coraz częstsze przypadki ograniczania możliwości oddawania energii do sieci powodują, że prosumenci poszukują efektywnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii.
Wprowadzenie systemu rozliczeń net-billing w miejsce wcześniejszego systemu opustów znacząco zmieniło sposób rozliczania produkowanej energii. Obecnie nadwyżki energii oddawane do sieci sprzedawane są po cenach rynkowych. Zakup energii zatomiast odbywa się po cenach detalicznych – często dużo wyższych. W efekcie rośnie potrzeba maksymalizacji autokonsumpcji, czyli zużywania energii na własne potrzeby w czasie jej produkcji lub później. To właśnie w tym kontekście magazynowanie energii zyskuje na znaczeniu. Pozwala zatrzymać nadwyżki i wykorzystać je wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii, np. w nocy czy w pochmurne dni.
Do niedawna podłączenie magazynu energii do instalacji sieciowej (typu: “on-grid”) – wyposażonej w standardowy, niehybrydowy falownik – było w praktyce bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Obecnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii, mamy szereg dostępnych rozwiązań. Jednym z najbardziej innowacyjnych i elastycznych urządzeń na rynku jest propozycja od EcoFlow – PowerOcean DC Fit.
EcoFlow to firma założona w 2017 roku specjalizująca się w produkcji przenośnych magazynów energii oraz systemów zasilania opartych na OZE. Jej rozwiązania cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród użytkowników domowych, jak i firm, poszukujących niezależności energetycznej i zabezpieczenia na wypadek przerw w dostawie prądu. Oficjalne motto EcoFlow – Power a New World – doskonale opisuje wizję firmy – napędzania ekologicznej i technologicznej przyszłości w każdy możliwy sposób.

Nowe możliwości integracji magazynów energii
Dotychczas magazyny energii wymagały stosowania falowników hybrydowych, co ograniczało ich zastosowanie w istniejących instalacjach PV. Rozwiązania EcoFlow przełamują ten schemat dzięki zewnętrznym układom integracyjnym i uniwersalnemu zarządzaniu przepływami energii. Systemy takie jak EcoFlow PowerOcean z modułami Smart Home Panel umożliwiają efektywne współdziałanie z instalacjami sieciowymi, nawet jeśli nie posiadają falownika hybrydowego. Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, magazyny energii są kompatybilne z ok. 95% niehybrydowych falowników dostępnych obecnie na rynku. Ich pełna lista dostępna jest tutaj.
WAŻNE: Rozwiązanie EcoFlow PowerOcean DC Fit nie współpracuje ze wszystkimi modelami mikroinwerterów oraz falownikami SolarEdge.

Jak to działa?
Magazyn energii montuje się po stronie prądu stałego (DC), między modułami a falownikiem. Dzięki temu nadwyżka energii z modułów fotowoltaicznych trafia bezpośrednio do magazynu energii. Nasz dotychczasowy falownik fotowoltaiczny przetwarza ją dopiero wtedy, gdy dom ma większe zapotrzebowanie na energię. Całość działa jak inteligentny bufor: w ciągu dnia nadwyżka energii trafia do magazynu, a wieczorem lub w pochmurne dni jest oddawana przez falownik do budynku. Rozwiązanie to nie wymaga ingerencji w stronę przemiennoprądową (AC) instalacji. Magazyn EcoFlow PowerOcean DC Fit może współpracować z różnymi typami falowników. Czyni go to idealnym wyborem dla osób, które chcą zwiększyć autokonsumpcję i zbliżyć się do energetycznej niezależności – bez kosztownych przeróbek.

Zalety zastosowania baterii EcoFlow z falownikami niehybrydowymi.
Wśród zalet opisywanego rozwiązania należy wymienić m.in.:
- brak konieczności modernizacji istniejącej instalacji PV,
- prostota i szybkość montażu,
- możliwość magazynowania nadwyżek energii,
- skalowalność systemu w zakresie 5-15 kWh,
- intuicyjna aplikacja do zarządzania energią i monitoringu.
Dla kogo takie rozwiązania?
Rozwiązania EcoFlow są idealne dla osób, które:
- posiadają już instalację fotowoltaiczną z klasycznym falownikiem sieciowym ,
- chcą uzyskać niezależność energetyczną bez kosztownej wymiany sprzętu,
- rozliczają się w systemie net-billing i chcą poprawić bilans ekonomiczny instalacji.
Zastosowanie rozwiązania Ecoflow w BisonLab
W ramach BisonLab zrealizowaliśmy w ostatnim czasie instalację magazynu energii EcoFlow w domu Redaktor Naczelnej popularnego polskiego serwisu technologicznego Tabletowo.pl. Zainstalowaliśmy trzy jednostki baterii o łącznej pojemności 15 kWh. Magazyn został podłączony do instalacji sieciowej, z falownikiem niehybrydowym. Cała instalacja – od montażu po konfigurację magazynu energii – trwała zaledwie kilka godzin. Szybko, sprawnie i bez niespodzianek. A co równie ważne – zrealizowana została bez konieczności modyfikowania istniejącej infrastruktury i wymiany falownika.

Co więcej, w przypadku pojawienia się ewentualnych planów inwestorki dotyczących wymiany falownika na hybrydowy, zainstalowane moduły baterii EcoFlow będą mogły, dzięki swojej kompatybilności, zapewnić zasilanie rezerwowe.
🎥 Zobaczcie także film: Jak rozbudować fotowoltaikę o magazyn energii bez falownika hybrydowego? BisonLab z EcoFlow.
Taka realizacja – odpowiednio zaplanowana i wykonana z pomocą doświadczonego instalatora – pozwoli na efektywne i bezpieczne wykorzystanie pełnego potencjału instalacji fotowoltaicznej.

Czas na niezależność energetyczną – zrób pierwszy krok
EcoFlow to przyszłościowe podejście do magazynowania energii, które pozwala ominąć dotychczasowe bariery techniczne związane z wymogiem posiadania falownika hybrydowego. Dla wielu właścicieli instalacji PV to realna szansa na zwiększenie autokonsumpcji, bezpieczeństwa energetycznego i lepsze zarządzanie zużyciem energii.
Jeśli sami myślicie o niezależności energetycznej, to idealny moment, aby zrobić pierwszy krok. Zachęcamy Was do kontaktu z naszym zespołem, który pomoże Wam dobrać optymalne rozwiązanie do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.