FAQ
Przygotowaliśmy dla Ciebie listę tematów, które najczęściej omawiamy z naszymi klientami. Podzieliliśmy je na kategorie, abyś łatwiej odnalazł temat, który Cię interesuje. Zachęcamy też do kontaktu bezpośredniego, bo lubimy dzielić się tym, co wiemy.
Efektywność energetyczna to stosunek (1) uzyskanych wyników, usług, towarów lub energii do (2) wkładu energii. Najprościej – ile pożądanego „czegoś” uzyskasz z danej jednostki energii.
Transformacja energetyczna to przejście do zrównoważonych gospodarek za pomocą odnawialnych źródeł energii, oszczędzania energii oraz podnoszenia efektywności energetycznej. Najprościej – przemiana gospodarki w bardziej ekologiczną pod względem energetycznym.
Fotowoltaika to pojęcie odnoszące się do technologii produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego. Najprościej – fotowoltaika to prąd ze słońca.
W Bison Energy świadomie używamy określenia „premium”, aby podkreślić ponadprzeciętną jakość naszej usługi, na którą składają się:
- audyt inwestycji,
- dobór systemu w oparciu o podzespoły najlepszych marek,
- montaż wykwalifikowanych instalatorów o najwyższych uprawnieniach, jakości i kulturze pracy,
- opieka zgłoszeniowa i poinstalacyjna,
- utrzymanie instalacji*,
- rozbudowa*.
*opcja
Prosumentem nazywamy konsumenta energii elektrycznej, który jest również jej producentem.
Zgodnie z obowiązującą ustawą:
prosument energii odnawialnej – nazywamy odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej
Do grona prosumentów zaliczamy: gospodarstwa domowe, osoby fizyczne, rolników, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia, a w myśl nowelizacji również firmy i przedsiębiorstwa.
Instalacja fotowoltaiczna składa się ze współpracujących ze sobą komponentów, które przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Otrzymany prąd nie różni się niczym od tego, który pobierasz z elektrowni. Możesz wykorzystać go do zasilania mieszkania lub domu, jego wyposażenia, urządzeń grzewczych, oświetlenia, czy innych urządzeń.
System “off-grid” to sposób rozbudowania własnej sieci energetycznej tak, że energia produkowana oraz konsumowana jest niezależnie (w odłączeniu) od innych sieci. To rozwiązanie zalecane dla obszarów narażonych na częste awarie sieci energetycznej lub wybierane przez osoby chcące uzyskać całkowitą autonomię od sieci dystrybucyjnych.
W systemach “off-grid” nie zakładamy współpracy z siecią elektroenergetyczną, więc oprócz standardowych podzespołów instalacja PV musi zostać doposażona w magazyn energii. Taki akumulator ma przetrzymywać nagromadzoną energię, gdy zużywamy mniej prądu niż go produkujemy. W przypadku, gdy nasze zapotrzebowanie przewyższa wartość własnej produkcji, wykorzystuje się energię zmagazynowaną w wyżej wymienionych akumulatorach.
System „on-grid” (zwany także „grid-tie”) to sposób rozbudowania własnej sieci energetycznej tak, że nasza instalacja pozwala na wprowadzanie prądu do zewnętrznej sieci dystrybucyjnej, gdy zużywamy go mniej niż produkujemy (np. w ciągu dnia, gdy jesteśmy w pracy). W przypadku, gdy nasze zapotrzebowanie na energię jest większe od produkcji (np. w nocy, kiedy oglądamy telewizję i robimy pranie), wykorzystuje się energię z „tradycyjnej” sieci dystrybucyjnej. Taka wymiana energii pomiędzy instalacją a zakładem energetycznym musi być rozliczania między dystrybutorem prądu prosumentem.
Panele słoneczne – ich właściwsza nazwa to „moduły” – to wykonane z ogniw fotowoltaicznych elementy instalacji, które przekształcają światło słoneczne w prąd stały. Następnie ten może przy udziale falownika być przetwarzany na prąd przemienny – czyli taki jaki mamy „w gniazdku”. Moduły fotowoltaiczne działają nawet w pochmurne dni i są w stanie generować kilkanaście procent swojej mocy nominalnej.
Falownik przekształca prąd stały – w instalacji wytwarzany przez moduły fotowoltaiczne – w prąd przemienny. Instalowany jest zazwyczaj na ścianie w pomieszczeniu technicznym domu lub w garażu. Aby działać musi zostać włączony w obwód instalacji odpowiednimi przewodami.
Energia słoneczna z falownika przepływa do rozdzielnicy elektrycznej. Stamtąd dopiero trafia do odbiorników domowych, gdzie zasila światła i urządzenia. Jeśli Twoje moduły wygenerują więcej energii słonecznej niż budynek jest w stanie zużyć, nadwyżka energii popłynie do sieci elektroenergetycznej.
Żeby korzystać z energii taniej, bezpieczniej i mądrzej.
Taniej
Jeśli możesz sobie pozwolić na bieżące rachunki za energię elektryczną, to możesz pozwolić sobie na przejście na energię słoneczną. Inwestycja dzisiaj pozwoli Ci latami korzystać z niższych stawek za energię.
Bezpieczniej
Fotowoltaika zabezpieczy Cię przed wzrostem cen za media.
Mądrzej
Po przejściu na energię słoneczną Twój dom zrównoważy kilkanaście ton dwutlenku węgla.
Do podstawowych elementów instalacji fotowoltaicznej zaliczamy:
- moduły fotowoltaiczne (generator) – przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną,
- inwerter fotowoltaiczny (falownik) – serce systemu, przekształca prąd stały z modułów w sieciowy prąd przemienny, czyli taki jak w domowych gniazdach,
- system montażowy – certyfikowana konstrukcja dostosowana do typu dachu lub podłoża, która zapewnia trwałe i bezpieczne oparcie i trzymanie modułów,
- zabezpieczenia elektryczne – montowane po stronie prądu stałego, jak i przemiennego – czuwają nad bezpieczeństwem użytkowników, jak i całego systemu,
- okablowanie i trasy kablowe – dostosowane do miejsca montażu i warunków, na które będą narażone w trakcie długoletniej pracy instalacji.
Dobranej do własnych, indywidualnych potrzeb i warunków technicznych.
Wbrew obiegowym opiniom, nie tyle moc znamionowa systemu (kWp), co ilość produkowanej energii (kWh) ma tu decydujące znaczenie.
Przy mikroinstalacjach punktem wyjścia, w drodze do niezależności energetyczne powinno być określenie zapotrzebowania na energię elektryczną – najczęściej opracowane na podstawie rachunków za energię lub analiz szacunkowych. Warto tu odnieść się do archiwalnych faktur za energię lub w przypadku nowych budynków – OZC (obliczeń zapotrzebowania cieplnego).
Przykładowe gospodarstwo domowe zużywające rocznie 5000 kWh, potrzebować będzie instalacji fotowoltaicznej mogącej dostarczyć około 5800 kWh/rok. Dzięki temu optymalizujemy inwestycję, maksymalnie zmniejszając rachunki.
Przyjmuje się, że w naszych szerokościach geograficznych z 1 kWp mocy zainstalowanej możemy uzyskać 1000 kWh/rok. Na ten wynik wpływ mają jednak czynniki takie jak: kąt nachylenia, orientacja względem stron świata, zacienienie, sprawność systemu, etc. Dlatego w naszej firmie jesteśmy zdania, że każdy projekt wymaga indywidualnej analizy zakończonej miarodajną symulacją spodziewanego efektu.
Odpowiedź na to pytanie została szeroko rozwinięta na naszym blogu eksperckim:
FOTOWOLTAIKA – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ NA ETAPIE PROJEKTOWANIA DOMU?
Tak. Średnia roczna wartość nasłonecznienia w Polsce wynosi 990 kWh/m2/rok, natomiast ilość godzin słonecznych dla różnych regionów zawiera się w zakresie od 1314 do 1929. W kontekście użyteczności poprawnie wykonanej instalacji fotowoltaicznej możemy się spodziewać uzysku około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanego w modułach.
Warto nadmienić, iż nasi zachodni sąsiedzi są jednym z liderów w pozyskiwaniu energii ze słońca, a jeden rzut oka na mapę wystarczy, aby przekonać się, że Niemcy posiadają niemal identyczne warunki nasłonecznienia wynikające z tej samej szerokości geograficznej.
Tak. Instalacja fotowoltaiczna pracuje codziennie – oczywiście kluczowa dla produkcji jest długość dnia, a ilość dostępnego promieniowania ma wpływ na ilość produkowanej energii. Ogniwa fotowoltaiczne potrafią skutecznie wykorzystać także światło rozproszone, odbite w atmosferze lub przytłumione przez chmury. Oczywistym jest, że największa produkcja przypada na letnią połowę roku (od kwietnia do września) to aż 70% rocznej produkcji.
Warto wiedzieć, że najwyższe chwilowe uzyski występują w okresach wczesnej wiosny – marzec-maj, gdy słońce jest już wysoko, a występują przymrozki. Mamy wówczas dobre nasłonecznienie oraz bardzo dobre chłodzenie modułów – to skrajnie dobre warunki dla produkcji energii.
Tak – energia z systemu jest stabilna i bezpieczna dla sieci odbiorczej. Moduły fotowoltaiczne generują prąd stały (DC), którego wartości powiązane są bezpośrednio z dostępną energią słoneczną. Dopiero inwerter solarny (falownik) przekształca prąd stały na prąd przemienny (AC) i dostosowuje jego parametry do ściśle zadanych wartości, takich jakie znamy z sieci elektroenergetycznej.
Dzięki temu nasz własny prąd ze słońca możemy wykorzystać w dowolny sposób – zasilając sprzęt AGD, RTV, używając energii elektrycznej do ogrzewania lub ładowania samochodu.
W naszych szerokościach geograficznych za optymalną uznaje się ekspozycje modułów fotowoltaicznych na południe pod kątem 35 stopni. Niemniej kąt dachu w przedziale 10-50 stopni jest wystarczająco optymalny dla produkcji i nie wymaga dodatkowych stelaży, które będą go poprawiać. Różnica w uzyskach między kątem 35, a 15 to około 3% w skali roku.
Warto również zwrócić uwage, że choć instalacje w układzie wschód-zachód generują ok. 15% mniej energii w skali roku to generowana w nich energia lepiej dopasowuje się do profilu zużycia. O szczegóły zapytaj naszych ekspertów.
Systemy nadążne – inaczej instalacja zamontowana na trackerach – śledzą wędrówkę słońca dzięki czemu uzyski z takiej instalacji mogą zwiększyć się o ok 30%. Jednocześnie mimo możliwości zwiększenia uzysków systemy te cechują się zwiększonymi nakładami inwestycyjnymi. Związane jest to z częstszymi serwisami oraz kosztami utrzymania systemu – jest to instalacja ruchoma narażona na silne podmuchy wiatru, stąd konieczne są regularne przeglądy instalacji. Dodatkowe koszty związane z takim systemem niwelują zyski z większej produkcji, co sprawia że w naszym kraju instalację tego typu nie są popularne.
Ograniczenie liczby modułów fotowoltaicznych może wydawać się korzystne z ekonomicznego punktu widzenia – mniej modułów oznacza niższy koszt. Niestety oznacza też mniejszą produkcję w skali roku. Mniejsza produkcja może nie pokryć całego zapotrzebowania na prąd, dlatego finalnie inwestycja może szybciej się nie zwrócić, bo zamiast korzystać z taniego prądu, będziemy musieli wspierać się tym droższym – z elektrowni. Najlepiej dopasować wielkość systemu do wielkości zużycia w skali roku. Takie rozwiązanie pozwoli na szybszy zwrot zainwestowanych pieniędzy i szybsze dotarcie do momentu „prądu za darmo”
Fotowoltaika to inwestycja na 5-10 lat, dlatego prawdziwe „oszczędności” tkwią w trwałości instalacji, czyli jej jakości. Warto zadbać o to, aby:
- zlecić instalację renomowanej firmie – instalatorzy nie powinni popełniać błędów w sztuce,
- skorzystać z dobrych komponentów – wykazujących się odpornością na letnie warunki pogodowe, gdy niezawodność podzespołów jest najważniejsza dla produkcji,
- sprawdzić gwarancję – powinna być przejrzyście skonstruowana co do spółki gwaranta, obsługi klienta, czasu trwania i jej zakresu.
Panele słoneczne (wł. moduły fotowoltaiczne) mają zazwyczaj współczynnik sprawności na poziomie 22%. To nie kwestia słabych technologii a fizyki. W związku z tym instalacje wymiaruje się z uwzględnieniem tej „wydajności”.
Dlaczego tak mało? Część promieniowania słonecznego zostanie odbita od panelu lub zamieni się w ciepło zamiast w energię elektryczną. Materiały do ogniw słonecznych również nie mogą pochłaniać wszystkich rodzajów światła, które tworzą światło słoneczne, na przykład takich, jak światło podczerwone. Istnieją ogniwa fotowoltaiczne które mają wyższą sprawność, ale aktualnie są zbyt drogie, aby były opłacalne w przypadku domowych paneli słonecznych.
Zdecydowana większość standardowych modułów fotowoltaicznych posiada obecnie wymiary około 100 x 175 cm przy wadze 18-20 kg.
W gospodarstwach domowych i firmach moduły fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach – warunkuje to zarówno dobra ekspozycja słoneczna, wykorzystanie powierzchni, jak i ekonomia. Systemy dachowe wymagają wykorzystania najmniejszej ilości materiału, a zatem są tańsze od pozostałych. Alternatywnie realizuje się również montaże na ścianach i elewacjach.
W większej skali lub w sytuacji, gdy powierzchnia dachu nie jest wystarczająca, bądź konstrukcja budynku nie pozwala na montaż modułów – realizowane są systemy na gruncie. Tutaj mamy systemy statyczne (przeważająca większość), oraz nadążne (tzw. trackery). Ciekawym rozwiązaniem są również wiaty samochodowe (tzw. carporty), które są świetnym wykorzystaniem przestrzeni parkingowej, poza produkcją energii generują również cień i chronią przed opadami.
Dzięki zmianie przepisów podatkowych osoby fizyczne mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT – 8% dla systemów montowanych nie tylko na dachach, ale również wiatach wolnostojących, czy gruncie.
W sytuacjach, w których nie pozwala na to stan techniczny budynku. Instalacji nie wykonujemy również w miejscach, gdzie znaczne zacienienia będą miały stały, negatywny wpływ na pracę i wydajność systemu.
Każdy moment jest dobry. Im szybciej zdecydujemy się na montaż własnej elektrowni słonecznej, tym szybciej zmniejszymy swoje rachunki za energię.
Z punktu widzenia rozliczeń – termin montażu nie ma znaczenia. Energia z mikroinstalacji rozliczana jest w okresach rocznych.
Staramy się wykonywać montaż falownika i modułów fotowoltaicznych w tym samym czasie. Dlatego pierwszego dnia montażu bardzo ważna jest rozmowa z Klientem podczas której podjęta zostanie ostateczna decyzja co do umiejscowienia falownika prowadzenia tras kablowych jak i miejsca ustawienia rusztowania które umożliwi wejście na dach.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE przyłączenie instalacji fotowoltaicznej jest możliwe w przypadku gdy właściciel ma podpisaną umowę kompleksową na dostawę energii elektrycznej oraz jej dystrybucję. Umowę taką można zawrzeć z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD) dla danego regionu tj. Tauron, Enea, Energa, PGE bądź E-on.
Instalację możemy zgłosić do zakładu energetycznego tylko jeśli moc instalacji fotowoltaicznej nie przekracza mocy przyłączeniowej budynku. Przed montażem musimy zweryfikować i dokładnie sprawdzić czy moc w kW jest wystarczająca abyśmy mogli wykonać instalację PV.
Inwerter zazwyczaj jest instalowany na ścianie w pomieszczeniu technicznym domu lub w garażu. Podłączamy urządzenie do rozdzielnicy głównej bądź do podrozdzielni o ile pozwala na to przekrój przewodu doprowadzającego zasilanie do tej podrozdzielni. Dla instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp na niewielkich odległości do kilku metrów przekrój 5×4 mm^2 jest zupełnie wystarczający.
Bardzo często wykonujemy instalację na już istniejących budynkach. O ile nie ma takiego życzenia ze strony Klient, wykorzystujemy specjalne koryta elektroinstalacyjne do prowadzenia tras kablowych. Ingerencja w budynek obejmuje dokonanie przewiertów przez ściany tak, aby podłączyć się do rozdzielnicy głównej bądź podrozdzielni. Dlatego ważny jest dobór umiejscowienia falownika, który zapewni jak najmniejszą ingerencję w istniejącym budynku oraz pozwoli na spełnienie wymogów technicznych instrukcji montażu.
Od czasu podpisania umowy do montażu mija 30 dni. Po zgromadzeniu podzespołów na naszym magazynie potwierdzamy termin montażu. Dzień przed dniem przyjazdu naszej ekipy instalacyjnej dzwonimy w celu potwierdzenia godziny pojawienia się na miejscu. Nasze ekipa instalacyjna po przyjeździe uzgadnia z Inwestorem wszelkie szczegóły i wykonuję instalację.
Czas montażu zależy od wielkości i stopnia skomplikowania instalacji. W przypadku domowych i firmowych mikroinstalacji (systemy o mocy do 50 kWp) prace montażowe trwają przeważnie od 1 do 5 dni roboczych.
Po wykonanym montażu przygotowujemy kompletną dokumentację powykonawczą, w której zawieramy protokoły z pomiarów instalacji, jak również kompletną dokumentację zgłoszeniową podpisaną przez osobę z uprawnieniami UDT. To wystarczy do złożenia w zakładzie energetycznym. Na życzenie Klienta po uzyskaniu podpisu możemy złożyć dokumentację u operatora systemu dystrybucyjnego (OSD).
Nie, sieciowe instalacje fotowoltaiczne (tzw. „on-grid”) współpracujące z siecią dystrybucyjną mają wbudowane zabezpieczenia przed pracą wyspową. W momencie zaniku napięcia lub odstępstwa od określonych parametrów sieci – inwerter solarny ma za zadanie natychmiast wyłączyć produkcję i oczekiwać na stabilizację sieci przed ponownym wznowienie swojej pracy. Jest to norma bezpieczeństwa szczególnie ważna w przypadku naprawy i konserwacji sieci.
Możliwe jest zastosowanie instalacji hybrydowych lub systemów „off-grid”, które nie są podłączone do sieci dystrybucyjnej. Do ich pracy niezbędne są akumulatory lub agregaty prądotwórcze, jednak ze względu na wysokie koszty niewiele osób się na nie decyduje.
Dobrze wykonane i zaprojektowane systemy mają pracować z określoną wydajnością przez 25-30 lat.
Wśród najważniejszych gwarancji, zależnie od producentów i komponentów, warto wyróżnić:
- – moduły fotowoltaiczne 12-25 lat gwarancji produktowej, 25 lat gwarancji na 80-90% mocy znamionowej,
- – inwertery solarne 5-12 lat gwarancji produktowej, w większości przypadków możliwość rozszerzenia gwarancji do 20-25,
- – gwarancja montażowa 3 lata,
- – system montażowy 10 lat.
Dzięki połączeniu falownika z dedykowaną przez producenta aplikacja monitorującą, możliwy jest dostęp do statystyk wyprodukowanej energii bez konieczności sprawdzania tego na falowniku. Dodatkowo aplikacje te umożliwiają odczyt takich parametrów jak napięcie i natężenie przepływających prądów (zarówno przemiennego jak i stałego). Dodatkowo monitoring umożliwia sprawniejszą weryfikację poprawności działania instalacji, dzięki możliwości odczytywania błędów oraz alarmów.
Rozliczenie energii z siecią dystrybucyjną zostało uregulowane na mocy ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Sprzedawca zobowiązany rozlicza ilość energii wprowadzonej przez prosumenta do sieci wobec ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w stosunku 1,0 do 0,80 dla instalacji o mocy do 10 kW oraz 1,0 do 0,70 dla instalacji o mocy w przedziale 10 – 50 kW. W praktyce w pierwszej kolejności energię produkowaną z instalacji fotowoltaicznej wykorzystują Państwo w domu lub firmie, nadwyżkę zaś oddają do sieci. Z oddanej nadwyżki mogą Państwo odebrać 80 lub 70% energii o dowolnej porze dnia i roku. Energia wprowadzona do sieci rozliczana jest w okresie rocznym. Dzięki temu można traktować sieć jako nasz długoterminowy magazyn energii. Latem, gdy dni są dłuższe energia jest nadprodukowana – zimą zaś pobierana.
W codziennym użytkowaniu nie odczuwa się, skąd w obecnej chwili pochodzi energia zużywana przez nasze odbiorniki. A przepływ energii między mikroinstalacją, a siecią dystrybucyjną odbywa się płynnie i bez zakłóceń.
W codziennym użytkowaniu nie odczuwa się, skąd w obecnej chwili pochodzi energia zużywana przez domowe odbiorniki. Przepływ energii między mikroinstalacją a siecią dystrybucyjną odbywa się płynnie i bez zakłóceń.
Systemy fotowoltaiczne zazwyczaj działają bez potrzeby dużej opieki i konserwacji, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić jako właściciel domu słonecznego, aby upewnić się, że w pełni wykorzystujesz swój układ słoneczny.
- Przytnij drzewa. Im więcej słońca na twoich panelach, tym lepiej – dobrym pomysłem jest przycinanie pobliskich drzew, aby światło słoneczne docierało do modułów przez jak największą część dnia.
- Nie ryzykuj odśnieżaniem modułów. Śnieg zsunie się, gdy będzie gotowy. Panel nawet pod świeżym śniegiem zbiera energię, która podnosi temperaturę, umożliwiającą samoistne odśnieżanie się paneli.
- Wykonuj przegląd u firmy instalatorskiej co 3-5 lat.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź pytań – zadzwoń do nas.
Co do zasady nie jest to wymagane, chyba że stanowią o tym wyjątkowe cechy projektu – ponadnormatywne zapylenie lub ograniczona nośność dachu. Dla oczyszczenia modułów wystarczające są zazwyczaj intensywne opady deszczu, a śnieg zsuwa się z nich pod wpływem słońca.
Stanowczo odradzamy mycie i odśnieżanie modułów przez osoby niewykwalifikowane oraz przy użyciu sprzętu do tego nieprzeznaczonego.
Należy pamiętać, że oferty opracowuje się tak, aby odpowiadała potrzebom energetycznym w oparciu o dostarczone rachunki energii. Dlatego dobrze zastanowić się nad tym, czy zapotrzebowanie nie wzrośnie w okresie kilku lat.
Zwiększamy efektywność energetyczną oferując usługi, które służą:
- zmniejszeniu zapotrzebowania na energię z sieci elektrycznej – np. dzięki własnemu prądowi z fotowoltaiki,
- lepszemu zarządzaniu energią pobraną – np. dzięki inteligentnym budynkom,
- lepszemu wykorzystaniu energii do ogrzania budynku – np. dzięki pompom ciepła.
Wspomagamy transformację energetyczną, świadcząc usługi, które ją ułatwiają. W ramach tych usług dobieramy, montujemy, utrzymujemy i rozbudowujemy:
- instalacje fotowoltaiczne premium,
- systemy magazynowania energii,
- infrastrukturę EV,
- systemy optymalizujące zużycie energii.