Trzy trackery z PROW 2007-2013

Moc

24.3 [kWp]

Chotomów

05 sie 2015 | Bison Energy

W lipcu 2015 roku naszemu Klientowi udało się szczęśliwie rozliczyć dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. W ramach projektu wykonaliśmy elektrownię fotowoltaiczną składającą się z trzech trackerów (systemów nadążnych) o łącznej mocy 24,30[kWp] – 90 paneli fotowoltaicznych o mocy 270[W] każdy – połączonych z inwerterami niemieckiej firmy SMA – wiodącego producenta falowników solarnych na świecie.

Systemy nadążne niemieckiej firmy DEGERenergie GmbH wyposażone są w inteligentne układy MLD – Maximum Light Detection. Jest to opatentowana technologia dokładnego i najszybszego śledzenia punktu pracy maksymalnej. Moduł sterujący stale mierzy intensywność i kąt padania światła, analizując również promieniowanie rozproszone, przenikające przez chmury oraz odbite – na przykład od powierzchni śniegu. Istotny jest aspekt wykonywania ruchów konstrukcji – system analizuje, które z nich przyniosą wzrost wydajności pracy systemu fotowoltaicznego. Takie rozwiązanie pozwala na dużo wyższe uzyski energetyczne w odniesieniu do klasycznych systemów nadążnych opartych o moduły GPS – obrót konstrukcji niezależnie od chwilowo panujących warunków atmosferycznych.

Automatyka sterująca każdego trackera jest wyposażona w wiatromierz wraz z centralą pomiarową, która stale monitoruje prędkość wiatru i w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości, ustawia instalację w pozycji bezpiecznej – równolegle do powierzchni gruntu.

W instalacjach zastosowano również czujniki występowania śniegu oraz oblodzenia. Urządzenia te zamontowane na dolnej krawędzi powierzchni modułów fotowoltaicznych mierzą pokrywę śniegu lub warstwy lodu, która może być istotna dla obciążenia konstrukcji – w razie przekroczenia dopuszczalnych wartości, trackery zostaną przeniesione do maksymalnej pozycji pionowej. Śnieg i lód zsuną się wówczas z instalacji – gdy czujniki zostaną odciążone, trackery powrócą do pracy w systemie śledzenia światła MLD.

Z uwagi na gabaryty konstrukcji – waga pojedynczego trackera (bez masztu, profili aluminiowych oraz generatora fotowoltaicznego) wynosi około 1100 kg – do montażu wykorzystany został dźwig z żurawiem.

Cała inwestycja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z założonym harmonogramem, co przyczyniło się do zadowolenia z naszych usług i zaowocowało dalszymi planami współpracy z Klientem. Zapraszamy do zapoznania się z galerią oraz krótkim filmem z przebiegu prac montażowych.