Blog

Co to jest net metering?

Wróc do bloga

19 Kwi 2019 Tomasz

Jeżeli rozważasz inwestycję we własną elektrownię słoneczną na pewno spotkałeś się z pojęciem „net meteringu” lub „opustów”. Właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych mogą oddawać wytworzoną energię elektryczną do sieci dystrybucyjnej, warto abyś poznał szczegóły takiego sposobu rozliczeń. Przedstawimy Ci tutaj najważniejsze informacje.

Jak to się mierzy?

Instalacja fotowoltaiczna generuje energię elektryczną i wprowadza ją do sieci Twojego domu, w pierwszej kolejności zużywasz energię ze słońca na własne potrzeby. Nadwyżki wygenerowanej energii wprowadzane są do zewnętrznej sieci dystrybucyjnej. Energia wprowadzona do sieci może zostać przez Ciebie odebrana w ciągu 365 dni od daty jej wprowadzenia.

Dla systemów do 10 kWp mocy, energia wprowadzona rozliczana jest w stosunku 1,0 do 0,8 – oznacza to, że za każde 10 kWh wprowadzonych do sieci możesz z niej odebrać 8 kWh. W przypadku systemów między 10, a 50 kWp opust realizowany jest w stosunku 1,0 do 0,7.

W skrócie można powiedzieć, że sieć dystrybucyjna staje się naszym całorocznym magazynem energii. Wprowadzamy tam energię o dowolnej porze i w ciągu całego roku możemy odebrać 80% naszej energii.

Rozliczenie odbywa się po jednostkach energii na podstawie odczytów z dwukierunkowego licznika energii. Dostosowanie układu pomiarowego do odpowiednich rozliczeń jest ustawowym obowiązkiem Twojego operatora sieci. Nie poniesiesz za to żadnych dodatkowych kosztów.

Czy każdy może skorzystać z net meteringu?

Obecnie z systemu opustów można skorzystać jeżeli spełnia się ustawową definicję „prosumenta”. Do grona prosumentów zaliczamy: gospodarstwa domowe, osoby fizyczne, rolników, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia, a w myśl nowelizacji również firmy i przedsiębiorstwa.

prosument energii odnawialnej – nazywamy odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej

Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej skontaktuj się z nami. Jesteśmy do dyspozycji.

Ostatnie wpisy

04 08.20
Dlaczego my

Autoryzowany partner Q CELLS

Długoletnia współpraca z marką Hanwha Q Cells na rynku polskim zaowocowała dołączeniem Bison Energy do grona firm mających prawo do użytkowania tytułu […]

02 04.20
Dlaczego my

Dotacja na fotowoltaikę w Warszawie

Na terenie m.st. Warszawy dostępna jest cykliczna dotacja ze środków Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Jeżeli Twoja nieruchomość zlokalizowana jest w […]

13 01.20
Dlaczego my

#Mój prąd – rządowy program wsparcia

Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Aktualny nabór wniosków trwa w trybie ciągłym od […]

Zostaw swoje dane - oddzwonimy