BisonLab – testujemy technologie

14 sty 2021 | Bison Energy

BisonLab – wprowadzenie

Obecnie na rynku fotowoltaicznym dostępnych jest wiele podzespołów od wielu producentów. Często otrzymujemy pytania od naszych Klientów, które moduły fotowoltaiczne są najlepsze lub dlaczego te, które otrzymali w naszej ofercie są rekomendowane przez Bison Energy. Od wielu lat wykonujemy systemy fotowoltaiczne i współpracowaliśmy już z licznymi markami, dziś możemy powiedzieć, że wszystkie przez nas oferowane elementy były lub są produkowane przez firmy nadal istniejące, a to niestety nie zawsze jest tak oczywiste.

Niezależnie od wybranego wykonawcy i podzespołów należy zweryfikować wiarygodność danego producenta i dostawcy. Szczegółowe warunki gwarancyjne oraz stabilna pozycja wytwórcy to elementy niemniej istotne od parametrów technicznych wyrobu. Bo czy 30 letnia gwarancja produktowa w firmie, która otworzyła się w zeszłym roku i posiada tylko jeden adres gdzieś daleko w Azji, będzie dla nas warta tyle samo co 15 letnia gwarancja firmy z kilkudziesięcioletnią historią i placówkami w kilkunastu krajach Europy? Na te i wiele pytań inwestorzy muszą sobie odpowiedzieć zanim podejmą ostateczną decyzję co do kształtu ich własnej elektrowni słonecznej.

Jako inżynierowie i praktycy postanowiliśmy wykonać kolejny krok, który pomoże nam w udoskonaleniu naszej oferty, ale również naszym Klientom w dokonywaniu ważnych dla nich wyborów. Wykorzystaliśmy potencjał naszej siedziby, wiedzę, doświadczenie oraz relacje do utworzenia laboratorium testowego dla podzespołów – zapraszamy do śledzenia, współpracy i rozmów w ramach naszego nowego przedsięwzięcia – BisonLab.

Czym jest BisonLab?

BisonLab to szeroki projekt badawczy, którego zadaniem jest prowadzenie niezależnych i rzetelnych testów dla produktów z rynku odnawialnych źródeł energii w warunkach polskich, w szczególności rynku fotowoltaicznego oraz branż z nim ściśle powiązanych. Dla realizacji projektu wykorzystujemy zasoby firmy Bison Energy – naszą wiedzę, doświadczenie oraz infrastrukturę techniczną. Dodatkowo chętnie dzielimy się utworzonym środowiskiem badawczym z jednostkami naukowymi.

Od czego zaczynamy?

Od początku 2021 na naszym dachu wystartowały długodystansowe testy modułów fotowoltaicznych – porównujemy 9 producentów i 13 modeli. Każdy model został zainstalowany w ilości 3 szt., moduły wyposażyliśmy w optymalizatory pracy, dzięki czemu mamy możliwość zbierania danych z poszczególnych egzemplarzy – całość obsługuje technologia SolarEdge. Dodatkowo na naszym dachu znajduje się również drugi system oparty o austriacki falownik Fronius z serii Symo, w tym falowniku mamy dwa niezależne wejścia MPPT (moduły śledzenia punktu pracy maksymalnej), jeden z nich ma przyłączony klasyczny ciąg modułów, natomiast drugi ciąg wyposażyliśmy w optymalizację pracy na poziomie modułu od firmy TIGO. Oba falowniki solarne SolarEdge i Fronius posiadają również dodatkowe systemowe liczniki energii, które pozwalają na opomiarowanie naszego budynku, a także wzajemne opomiarowanie systemów konkurencyjnych producentów. O szczegółach pracy wszystkich powyższych rozwiązań będziemy sukcesywnie opowiadać i raportować wyniki, spostrzeżenia oraz wnioski.

Zapraszamy do śledzenia #BisonLab na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych! Wkrótce w naszym laboratorium pojawią się kolejne urządzenia.