Dobór instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego najczęściej rozpoczyna się od oceny możliwości technicznych danego obiektu. Domową mikroelektrownię możemy zrealizować w kilku miejscach – montaż odbywa się najczęściej na:
- dachu,
- elewacji budynku,
- gruncie w systemie stacjonarnym,
- gruncie w systemie nadążnym (tracker solarny).
Instalacje dachowe i na elewacji
Instalacja dachowa jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym i najkorzystniejszym ekonomicznie. Obecnie na rynku dostępne są systemy dostosowane do większości dachów skośnych i płaskich. Bez trudności dobierzemy zestaw do różnych typów przekryć, m.in. dachówek ceramicznych, karpiówek, dachówek łupkowych, blachodachówek i blach trapezowych. Na dachach płaskich stosuje się najczęściej systemy wklejane na kotwy chemiczne, bądź systemy bezinwazyjne – balastowe.
W przypadku systemów dachowych oraz umieszczonych na elewacji budynku, nie tracimy dodatkowej powierzchni. Dużą zaletą tego typu systemów w domach jednorodzinnych o powierzchni poniżej 300m2 jest również możliwość zastosowania przez firmę montażową preferencyjnej stawki podatku VAT – 8%, co pozwala obniżyć koszt instalacji. Zagadnienie podatków przy domowych mikroinstalacjach poruszymy w jednym z kolejnych artykułów.
Systemy wolnostojące na gruncie
Kolejny typ systemów montażowych to rozwiązania wolnostojące na gruncie. Należy tu wyróżnić typy podpór, które mogą być mocowane do fundamentu, wbijane przy użyciu kafara, bądź wkręcane. Ostatnie rozwiązanie w przypadku przydomowych mikroinstalacji przeważnie jest najprostsze w realizacji, a co za tym idzie najkorzystniejsze ekonomicznie dla inwestora.
Konstrukcje nadążne
Ostatni z omawianych typów montażu to konstrukcja nadążna – tzw. tracker solarny, która w sposób zautomatyzowany pozycjonuje nasze panele do osiągania najwyższych uzysków produkowanej energii. Rozwiązanie takie najefektywniej wykorzystuje pory dnia, a także chwilowe warunki meteorologiczne. Trackery solarne mogą działań jedno, bądź dwuosiowo. Rozwiązanie tego typu to system najdroższy, ale za to pozwalający na osiągnięcie najwyższych uzysków energetycznych.
Ocena warunków technicznych danej nieruchomości to punkt wyjściowy do lokalizacji i doboru gabarytów danej mikroelektrowni. Kolejnym jest wielkość, bilans i profil zużycia energii elektrycznej w budynku. Projektując instalację fotowoltaiczną musimy dobrać rozwiązanie optymalne nie tylko pod względem technicznym, ale również ekonomicznym.
W kolejnym artykule omówimy zagadnienia fotowoltaiczne, o których warto wiedzieć na etapie projektowania domu.