BisonLab – badanie modułów fotowoltaicznych – wyniki 2021 + Bonus

08 kw. 2022 | Tomasz z Bisona

Prezentujemy uzyski i wyniki testów za rok 2021!

W #BisonLab porównujemy moduły fotowoltaiczne 9 producentów – prezentujemy wyniki uzysków za rok 2021. Dodatkowo w tym wpisie bonus – porównanie marca 2021 do marca 2022. Więcej o naszym projekcie w części 1 (tu opowiadamy co i jak) oraz części 2 (tu pokazujemy wyniki częściowe), zapraszamy do lektury.

Porównanie uzysków za rok 2021

Dzięki zastosowaniu technologii SolarEdge z monitoringiem na poziomie modułów mogliśmy utworzyć laboratorium testowe dla wybranych modeli modułów fotowoltaicznych. Dla przypomnienia na naszym dachu w omawianym systemie znajduje się 39 modułów, po 3 sztuki dla każdego testowanego modelu od 9 różnych producentów. Wskazane uzyski są uśrednionym rezultatem dla każdego modelu. Wszystkie moduły zostały ułożone na tym samym dachu, pod takim samym kątem i nie pojawia się na nich żadne zacienienie od infrastruktury dachowej, czy też sąsiednich budynków lub drzew.

Prezentowane wyniki obejmują okres pełnego roku od stycznia do grudnia 2021. W tym czasie wszystkie moduły fotowoltaiczne wygenerowały ponad 1000 Wh z 1 Wp, dając średnią na poziomie 1079 kWh z 1 kWp w przeliczeniu i uśrednieniu odczytów z poszczególnych optymalizatorów zlokalizowanych pod modułami. To bardzo dobry wynik, który potwierdza powszechnie przyjętą opinię, że dobrze zaprojektowany i wykonany system, ustawiony w kierunku południowym w polskich szerokościach geograficznych powinien wygenerować około 1 MWh z 1 kWp mocy. Należy jednak pamiętać, że założenie to jest znacznym uproszczeniem i nie jest gwarantowane dla wszystkich wykonywanych instalacji fotowoltaicznych. Stąd zawsze na etapie ofertowym i projektowym danego systemu wykonujemy i zalecamy wykonywać – symulacja uzysków dla konkretnie dobranych rozwiązań i lokalizacji.

Zestawienie TOP5 za pełen rok 2021

Okres jesienno-zimowy nie wpłynął na zmiany lokat w naszej tabeli względem poprzedniego zestawienia. Ostatnie trzy miesiące roku jedynie minimalnie zniwelowały różnice pomiędzy poszczególnymi modelami modułów – zamykając się w niecałych 4% różnicy między miejscem 1, a 5.

TOP5: Podsumowanie roku 2021.

Miejsce 1. według przeprowadzonych badań zajął moduł firmy ZN Shine Solar (ZXM6-NHLD120-325/M), jego szczególne cechy charakterystyczne to technologia podwójnej szyby – DOUBLE GLASS, 9 linii busbar na ogniwach których ilość powoduje zmniejszenie odstępów między szynami zbiorczymi, co w konsekwencji przekłada się na skrócenie ścieżki płynącego prądu i niwelację strat energii. Dodatkowo moduły te charakteryzuje powłoka grafenowa, która według deklaracji producenta zwiększa wytwarzanie energii oraz ma właściwości „samooczyszczające się”. Deklarowana sprawność: 19,12%. Uśredniona produkcja roczna dla trzech modułów: 1123,93 Wh/Wp.

Miejsce 2. moduł Viessmann (Vitovolt 300 M340) to jedyny moduł w naszym badaniu wykonany w technologii ogniw „PERC shingled” nazywanej również technologią „gontową”. Rozwiązanie to polega na innym typie budowy modułu – ogniwa shingled są cięte laserowo na wąskie paski, a następnie nakładane na siebie w sposób przypominający układanie gontu na dachu. Miejsca styku łączy się za pomocą kleju przewodzącego, szyna zbiorcza przebiega z tyłu ogniwa, dzięki czemu nie występuje tu efekt zacienienia ogniw od linii busbarów. Dodatkową cechą charakterystyczną modułu jest jego wysoka estetyka. Producent deklaruje sprawność na poziomie 19,60%. Uśredniona produkcja roczna dla trzech modułów: 1117,19 Wh/Wp.

Miejsce 3. Moduł LONGI Solar (LR4-60HPH-370) to jeden z powszechniejszych modułów dostępnych na naszym rynku w latach 2020-2021, posiada bardzo popularną budowę w technologii ogniw połówkowych – tzw. „half-cut”. Firma LONGi Green Energy Technology Co., Ltd. Według danych z bazy InfoLink była największym eksporterem modułów w latach 2020 i 2021. Zastosowany model chińskiego producenta posiada deklarowaną sprawność na poziomie 20,3%. Uśredniona produkcja roczna dla trzech modułów: 1100,97 Wh/Wp.

Miejsce 4. Moduł Selfa GE S.A. (SV120M.3.2-370) z gwarancją polskiego producenta Selfa. Ta szczecińska firma której korzenie sięgają 1932 roku posiada w 100% polski kapitał, od 2004 roku rozwija dział fotowoltaiczny z własną siecią sprzedaży i serwisu na terenie całego kraju. Zastosowany moduł wykonany w technologii „half-cut” PERC charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną, powłoką samoczyszczącą „SELF-C” oraz 9 liniami busbar. Deklarowana sprawność wynosi 19,8%. Uśredniona produkcja roczna dla trzech modułów: 1093,22 Wh/Wp.

Miejsce 5. Moduł Winaico (WST-330M6) to na ten moment najwyżej uplasowany moduł z pełnymi ogniwami mokorystalicznymi PERC – 60 sztuk. Producent deklaruje, że moduły poddawane są badaniom, których zakresy trzykrotnie wykraczają poza obecne wymagania rynkowe. Celem zaostrzonych wymagań i testów ma być zagwarantowanie długoletniej wytrzymałości produktowej. Zgodnie z kartą produktową sprawność modułu wynosi 19,84%. Uśredniona produkcja roczna dla trzech modułów: 1079,44 Wh/Wp.

Roczna analiza danych wykazuje, że moduły, które wyszły na prowadzenie i generują najwyższe uzyski od momentu uruchomienia systemu pozostają na czele przez pełne 12 miesięcy. Różnice są jednak bardzo niewielkie. Jeżeli chodzi o moduł, który znajduje się na prowadzeniu należy również brać pod uwagę, iż jest zamontowany skrajnie, stąd może mieć lepszą cyrkulację powietrza i korzystniejsze odprowadzenie ciepła. Badany okres to pierwszy pełny rok pracy systemu testowego, czyli czas w którym zgodnie z deklaracjami producentów możliwy jest największy spadek mocy względem wartości nominalnych. W kolejnym roku będziemy mogli porównywać podobne okresy, co powinno pozwolić na wychwycenie ewentualnego poziomu degradacji ogniw.

BONUS – marzec 2021 vs marzec 2022

Marzec 2022 roku okazał się miesiącem rekordowo słonecznym, według historycznych danych ilość godzin słonecznych w niektórych rejonach kraju przekraczała 240, co jest porównywalne z normami lipcowymi. Połączenie dużej ilości godzin słonecznych z niskimi temperaturami wpłynęło bardzo korzystnie na generację energii ze źródeł fotowoltaicznych. Nasz krajowy system energetyczny odnotował wiele rekordów, a źródła odnawialne z dnia na dzień zaspokajały coraz to wyższe zapotrzebowanie naszego miksu energetycznego.

Sprawdziliśmy, jak marzec 2022 wyglądał w uzyskach na naszej testowej instalacji w odniesieniu do marca 2021 i odnotowaliśmy tu wzrost do 166%! Średni uzysk dla 39 badanych modułów wynosił 76,23 Wh/Wp w roku 2021 i 126,74 Wh/Wp w roku 2022.

Szczegółowe dane i TOP5 dla poszczególnych miesięcy do odczytania na naszej grafice. Wyższe nasłonecznienie i wzrost intensywności pracy systemu wpływa na powstawanie większych różnic między poszczególnymi modułami.

Przypominamy jednak, że w badaniu wydajności modułów fotowoltaicznych i testach porównawczych należy analizować jak najdłuższe okresy, stąd kontynuujemy nasz monitoring i zachęcamy do śledzenia #BisonLab – wkrótce poruszymy szereg innych tematów.

marzec 2021 vs marzec 2022