Blog

Typy instalacji fotowoltaicznych – rodzaje montażu

Wróc do bloga

30 Lip 2015 Tomasz

Dobór instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego najczęściej rozpoczyna się od oceny możliwości technicznych danego obiektu. Domową mikroelektrownię możemy zrealizować w kilku miejscach – montaż odbywa się najczęściej na:

  • dachu,
  • elewacji budynku,
  • gruncie w systemie stacjonarnym,
  • gruncie w systemie nadążnym (tracker solarny).

Instalacja dachowa jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym i najkorzystniejszym ekonomicznie. Obecnie na rynku dostępne są systemy dostosowane do większości dachów skośnych i płaskich, bez trudności dobierzemy zestaw do różnych typów przekryć, m.in. dachówek ceramicznych, karpiówek, dachówek łupkowych, blachodachówek i blach trapezowych. Na dachach płaskich stosuje się najczęściej systemy wklejane na kotwy chemiczne, bądź systemy bezinwazyjne – balastowe.

W przypadku systemów dachowych oraz umieszczonych na elewacji budynku, nie tracimy dodatkowej powierzchni. Dużą zaletą tego typu systemów w domach jednorodzinnych o powierzchni poniżej 300m2 jest również możliwość zastosowania przez firmę montażową preferencyjnej stawki podatku VAT – 8%, co pozwala obniżyć koszt instalacji. Zagadnienie podatków przy domowych mikroinstalacjach poruszymy w jednym z kolejnych artykułów.

Kolejny typ systemów montażowych to rozwiązania wolnostojące na gruncie. Należy tu wyróżnić typy podpór, które mogą być mocowane do fundamentu, wbijane przy użyciu kafara, bądź wkręcane. Ostatnie rozwiązanie w przypadku przydomowych mikroinstalacji przeważnie jest najprostsze w realizacji, a co za tym idzie najkorzystniejsze ekonomicznie dla inwestora.

Ostatni z omawianych typów montażu to konstrukcja nadążna – tzw. tracker solarny, która w sposób zautomatyzowany pozycjonuje nasze panele do osiągania najwyższych uzysków produkowanej energii. Rozwiązanie takie najefektywniej wykorzystuje pory dnia, a także chwilowe warunki meteorologiczne. Trackery solarne mogą działań jedno, bądź dwuosiowo. Rozwiązanie tego typu to system najdroższy, ale za to pozwalający na osiągnięcie najwyższych uzysków energetycznych.

Ocena warunków technicznych danej nieruchomości to punkt wyjściowy do lokalizacji i doboru gabarytów danej mikroelektrowni, kolejnym jest wielkość, bilans i profil zużycia energii elektrycznej w budynku. Projektując instalację fotowoltaiczną musimy dobrać rozwiązanie optymalne nie tylko pod względem technicznym, ale również ekonomicznym.

W kolejnym artykule omówimy zagadnienia fotowoltaiczne, o których warto wiedzieć na etapie projektowania domu.

Ostatnie wpisy

04 08.20
Dlaczego my

Autoryzowany partner Q CELLS

Długoletnia współpraca z marką Hanwha Q Cells na rynku polskim zaowocowała dołączeniem Bison Energy do grona firm mających prawo do użytkowania tytułu […]

02 04.20
Dlaczego my

Dotacja na fotowoltaikę w Warszawie

Na terenie m.st. Warszawy dostępna jest cykliczna dotacja ze środków Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Jeżeli Twoja nieruchomość zlokalizowana jest w […]

13 01.20
Dlaczego my

#Mój prąd – rządowy program wsparcia

Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Aktualny nabór wniosków trwa w trybie ciągłym od […]

Zostaw swoje dane - oddzwonimy