Szkolenie u polskiego producenta paneli fotowoltaicznych

14 kw. 2014 | Bison Energy

W dniach 11-12 kwietnia br. nasz zespół uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez firmę Selfa GE S.A. Mieliśmy okazję zapoznać się z pełnym procesem produkcyjnym paneli fotowoltaicznych, a także wymienić spostrzeżenia dotyczące eksploatacji instalacji zlokalizowanych w Ośrodku Szkoleniowo-Badawczym w Ostoji oraz w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Produkcja modułów fotowoltaicznych zlokalizowana w Starym Czarnowie (okolice Szczecina) odbywa się przy użyciu zautomatyzowanej linii, która wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne, dając gwarancję wysokiej jakości i – co w fotowoltaice jest bardzo istotne – powtarzalności procesu. Wszystkie gotowe moduły poddawane są kontroli na symulatorze promieniowania słonecznego w standardowych warunkach testowania (STC), gdzie określane są parametry elektryczne takie jak: moc maksymalna (Wp), prąd zwarcia (Isc), napięcie obwodu otwartego (Voc), itp.

Moduły fotowoltaiczne produkowane przez firmę Selfa GE S.A. spełniają wszystkie obowiązujące europejskie normy z zakresu projektowania, kontroli, badań i bezpieczeństwa paneli.

Dwudniowe szkolenie pozwoliło nam poznać nie tylko zaawansowany proces produkcyjny, ale także wymienić się licznymi doświadczeniami z rynku europejskiego. Szkolenie swoim zakresem obejmowało m.in. projektowanie systemów fotowoltaicznych, obliczenia uzysków, aspekty montażowe, konserwacyjne, a także rozruchy i monitoring instalacji.