bisonenergy.pl / aktualności / Własna elektrownia – 3 rzeczy, które zmienią Twoje życie

Własna elektrownia – 3 rzeczy, które zmienią Twoje życie

11:11 28 Grudzień, 2016
Tomasz

Decydując się na budowę własnego domu stajemy przed szeregiem decyzji, które będą miały bezpośredni wpływ na nasze przyszłe życie. Wybór działki, technologii budowy, parametrów izolacyjnych, sposobu ogrzewania oraz wentylacji, to tylko niektóre czynniki determinujące późniejsze koszty eksploatacyjne, a także standard naszego życia.


Oczywiście istnieją sposobny na późniejsze zmiany i korekty pierwotnych ustaleń – skomplikowany dach nie dyskwalifikuje budynku przed montażem sprawnej instalacji fotowoltaicznej – niemniej jednak warto planować, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych kosztów.

 

1. Dobry projekt – myśl przyszłościowo

 

Nowoczesne budynki energooszczędne, pasywne, bądź dążące do standardu pasywnego, są wyposażane przez projektantów w pompy ciepła oraz rekuperatory, czyli urządzenia wymagające do swojej pracy energii elektrycznej. Przyłącze energetyczne to niejednokrotnie jedyne medium doprowadzone do działki, na której realizowana jest inwestycja, naturalnym wydaje się fakt, iż oszczędność w poborze energii z zewnątrz to kolejny krok, o którym powinni myśleć zarówno projektanci, jak i przyszli użytkownicy takich obiektów. Uwzględnienie obecności fotowoltaiki na dachu już na etapie projektowym pozwala zaoszczędzić wielu późniejszych problemów. Wśród aspektów, które należy wziąć pod uwagę do najistotniejszych możemy zaliczyć:

 

  • – orientację budynku,
  • – kąt nachylenia połaci dachowych,
  • – występowanie ewentualnych zacienień instalacji fotowoltaicznej,
  • – elementy ograniczające przestrzeń pod wykonanie instalacji,
  • – miejsce i sposób podłączenia instalacji w budynku,
  • – prowadzenie dróg kablowych.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:
Fotowoltaika – o czym warto wiedzieć na etapie projektowania domu

Pamiętaj, że nie musisz od razu montować własnej mikrolelektrowni – to inwestycja, którą można zrealizować w przyszłych latach użytkowania domu. Ale praktyka pokazuje, że warto to zaplanować odpowiednio wcześniej.

 

2. Monitoring instalacji fotowoltaicznej

 

Powyższe wskazówki stanowią podstawę do tego, aby przystosować projektowany obiekt do montażu naszej własnej dachowej mikroelektrowni. Jak się jednak okazuje posiadanie własnego źródła ekologicznego prądu to dopiero pierwszy krok w zrównoważonym i mądrym zarządzaniu własną energią. Doświadczenia użytkowników instalacji fotowoltaicznych pokazują, iż wiedza na temat ilości generowanego prądu mobilizuje nas do świadomej konsumpcji. Mieszkańcy domów wyposażonych w mikroelektrownię poszerzają swoją świadomość zużywanej energii, szukają swojej własnej drogi do optymalizacji i bilansowania własnej produkcji z energią pobieraną z sieci.

 

Monitoring pracy instalacji fotowoltaicznej, a także opomiarowanie naszego budynku pozwalają na kontrolowanie zużycia oraz produkcji w każdym dowolnym momencie i z każdego dowolnego miejsca na świecie. To standard, którego należy wymagać od projektantów i instalatorów systemów fotowoltaicznych. Źródło własnego prądu powoduje, iż przestajemy być zwykłymi konsumentami energii, stajemy się również wytwórcami – uczymy się, że nasza elektrownia przynosi nam największe oszczędności, gdy sami na miejscu konsumujemy darmową energię. Szybko zaczynamy rozumieć, że domową pralkę lub zmywarkę lepiej jest włączyć, gdy rano wychodzimy do pracy, a nie gdy wieczorem z niej wracamy.

 

3. Elektromobilność – nie taka odległa

Cała historia motoryzacji ma nieco ponad 200 lat, dynamika wzrostu tego rynku pokazuje, że nowości i udogodnienia docierają do nas znacznie szybciej, niż moglibyśmy przypuszczać. Obserwacja trendów wskazuje nam jednoznacznie, że już niedługo będziemy w naszym domu posiadali mobilny magazyn energii elektrycznej – samochód. Ładowanie pojazdu w domu bez wątpienia podniesie nam zużycie prądu. Warto pomyśleć na etapie budowy domu o tym, aby ten dodatkowy prąd pochodził z naszej własnej elektrowni, a w garażu, bądź na podjeździe znajdowały się odpowiednie kable dla gniazd ładowania.

 

Samochód elektryczny okazuje się idealnym uzupełnieniem domowej instalacji elektrycznej wyposażonej we własną mikroelektrownię. A sami użytkownicy takich pojazdów wyrażają się jednoznacznie, że „jak raz ktoś spróbuje jazdy na prąd to już nie myśli o powrocie do silników spalinowych”.

 

Zrównoważone budownictwo jest ściśle powiązane z rewolucją na rynku elektroenergetycznym – energia do zasilania naszych domów oraz przyszłych samochodów powinna być produkowana lokalnie w rozproszonej sieci. Inwestując we własną elektrownię musimy mieć świadomość, że to dopiero początek.


Bison Energy Sp. z o.o.

Trojany 64E, 05-252 Dąbrówka, Poland

NIP: 1251624891  |  KRS: 0000499135

Copyright 2014 Bison Energy

design by sixbox.es