bisonenergy.pl / aktualności / SolarEdge – skomplikowany dach to nie problem

SolarEdge – skomplikowany dach to nie problem

13:25 11 Luty, 2016
Tomasz

Największą trudnością techniczną przy projektowaniu domowych systemów fotowoltaicznych jest odpowiednie ułożenie modułów. Rozplanowanie generatora na połaciach dachowych zgodnie z zasadami projektowymi, unikanie zacienienia oraz zachowanie odpowiedniego układu modułów to składowe późniejszych uzysków energetycznych. Należy pamiętać, że niejednokrotnie zwiększenie liczby paneli, ale nieprawidłowe ich rozplanowanie skutkuje wyższym kosztem instalacji i niższymi uzyskami energii w skali roku.

 

Brak wiedzy i doświadczenia przy projektowaniu generatorów fotowoltaicznych może się przekładać na liczne błędy, będące początkiem problemów z późniejszą eksploatacją instalacji opartej nawet o najdroższe dostępne podzespoły.

Często w trakcie audytu fotowoltaicznego okazuje się, iż budynek nie posiada odpowiednio dużej południowej połaci dachowej w stosunku do wielkości proponowanego generatora, wówczas projektant może zdecydować się na system wschód-zachód, albo zaproponować instalację opartą o mikroinwertery, bądź urządzenia do optymalizacji pracy poszczególnych modułów fotowoltaicznych.

 

Jednym z ciekawszych i wartych uwagi rozwiązań dedykowanych dla skomplikowanych dachów jest system proponowany przez firmę SolarEdge. To innowacyjna technologia wyposażona w urządzenia do optymalizacji pracy paneli fotowoltaicznych, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnych uzysków z każdego modułu. System oferowany przez SolarEdge świetnie sprawdza się w warunkach:

   – częściowo zacienionych połaci dachowych,
   – połaci o różnych kątach nachylenia i orientacji względem stron świata,
   – w instalacjach gdzie należy zastosować ciągi modułów  o różnych długościach,
   – w przypadku konieczności ułożenia paneli w różnych układach poziomych i pionowych.

monit_SE_01

Porównując system SolarEdge do standardowych rozwiązań z ciągami modułów podłączonymi bezpośrednio do inwertera należy wyróżnić następujące zalety:

   – każdy panel pracuje z maksymalną sprawnością,
   – wpływ zacienienia na działanie instalacji jest ograniczony do minimum,
   – maksymalizacja wykorzystania dostępnej powierzchni dachowej,
   – możliwość sprawdzenia i kontroli każdego modułu – pełen monitoring,
   – wysokie bezpieczeństwo – wyłączenie inwertera ogranicza napięcie stałe na każdym z modułów do 1V,
   – ułatwiona diagnostyka nieprawidłowego działania instalacji, przyspiesza wykonanie i ogranicza koszty ewentualnego serwisu,
   – szybszy zwrot z inwestycji z uwagi na zwiększone uzyski energii.

Stosując rozwiązanie oparte o urządzenia do optymalizacji pracy modułów fotowoltaicznych można zaprojektować i zrealizować instalację nawet na dachach o bardzo skomplikowanym układzie. Warto o tym porozmawiać w trakcie audytu, bądź na etapie opracowywania koncepcji przez firmę wykonawczą.

 

Przegląd technologii SolarEdge na filmie stworzonym przez producenta:


Bison Energy Sp. z o.o.

Trojany 64E, 05-252 Dąbrówka, Poland

NIP: 1251624891  |  KRS: 0000499135

Copyright 2014 Bison Energy

design by sixbox.es